Archive for Styczeń, 2015

Powrót z podróży

Powrót z podróży

Niestety urlop nie trwa wiecznie – mimo, iż chcielibyśmy w podróży spędzić jak najwięcej czasu kiedyś musimy z niej powrócić. Czasami z urlopu wracamy szybciej, czasami jest on dłuższy. Wszystko to zależy od tego, jak długą wycieczkę wykupujemy. Czasami za granicę wybieramy się na zaledwie tydzień, czasami jedziemy tam na kilkanaście dni. Im dłużej będziemy w obcym kraju, tym dogłębniej uda nam się go poznać. A przecież chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej. Czasami troszczy się o to organizator podróży – proponując nam różne wycieczki, wspólne zwiedzanie miasta, czasami my sami musimy zadbać o to, by jak najwięcej zobaczyć. Niestety przychodzi taki czas, ze z tej pięknej podróży musimy wrócić. A nie jest to miłe. To jak podróż z pięknej bajki. Niestety każdy liczy się z tym, że z tak pięknej podróży trzeba kiedyś wrócić, kiedyś kończy się ten długo wyczekiwany urlop. Jednak pozostaje on w naszej pamięci przez długie lata. Możemy go wspominać i opowiadać o nim znajomym. A na takiej wycieczce z całą pewnością wiele się wydarza. Główne cechy charakterystyczne współczesnej turystyki. Według Światowej Organizacji Turystyki należącej do Organizacji Narodów Zjednoczonych, turystyka obejmuje działania które wykonują osoby, zwane turystami, podczas swoich podróży i pobytu w innym miejscu od swojego zwykłego miejsca zamieszkania, w okresie krótszym niż rok i dłuższym niż jeden dzień; w celach wypoczynkowych, w interesach lub z innego powodu. Turystyka narodziła się w XIX wieku wraz z rewolucja przemysłową, w której przemieszczanie się osób było spowodowane chęcią wypoczęcia w wolnych chwilach, z powodów kulturalnych, rodzinnych lub w interesach. W owym czasie duże zmiany w społeczeństwie, stylu życia, przemyśle i technice zmieniały kształt wspólnoty ludzkiej. Sektor turystyki oferuje produkty czy też usługi za pośrednictwem różnych firm, organizacji publicznych i prywatnych, których cechami charakterystycznymi są turystyka indywidualna i masowa. Turystyka indywidualna to taka w której program podróży i atrakcji decydowany jest bez udziału agencji podróży. Turystyka masowa to taka, której podejmuje się masowo każdy rodzaj ludzi, bez znaczenia jest ich poziom życia. Turystykę możemy podzielić na: kulturalną, przyrodniczą, czynną, w interesach, naukową i w przestrzeni kosmicznej. Najczęściej odwiedzanymi krajami są: Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Chiny, Włochy i Wielka Brytania.

Pamiątki z podróży

Pamiątki z podróży

Jeżeli wyjeżdżamy gdzieś na urlop – nie jest ważne to, czy udajemy się za granicę, czy jedziemy do innego miasta w Polsce warto kupować pamiątki. Czasami są to drobnostki, niedrogie, które jednak przypominają nam dane miasto, dany kraj. A takich pamiątek związanych z danym krajem jest naprawdę masa. Ludzie wyjeżdżający nad morze zazwyczaj przywożą muszelki lub wyroby z nich wykonane, bursztyny, nadmorski piasek. Gdy wyjeżdżamy za granicę przywozimy rzeczy charakterystyczne dla miasta, w którym przebywamy – na przykład miniaturki pomników, budowli, charakterystycznych miejsc. A takie rzeczy są ogólnie dostępne, sprzedawane są na straganach, bazarach. Nie są to drogie pamiątki. Warto wydać kilka złotych, by taką pamiątkę nabyć, by mieć ją w swoim domu. Ilekroć spojrzymy na taką drobną, niewielką rzecz zawsze będzie nam się przypominać pobyt w Egipcie, Holandii czy Austrii. A takie pobyty warto wspominać, warto przypominać sobie te radosne chwile, te ciekawe wydarzenia, które nas spotkały. Decydując się na na turystykę czynną. Do turystyki czynnej możemy zaliczyć całą masę rożnych przedsięwzięć. W przypadku parków tematycznych, odwiedzający aktywnie uczestniczy w przygotowanych atrakcjach turystycznych. Celem podroży może być także uprawianie jakiegoś sportu. Można je podzielić na dwie grupy: sporty pod dachem i na świeżym powietrzu. Możliwy jest także inny podział, w którym się uprawia sport lub się go ogląda. Innym przykładem turystyki aktywnej jest przygoda. Zalicza się do niej sporty ryzykowne takie jak rafting czy rappel. Ich uczestniczy zwykle są zamożni, o wysokiej kulturze i w dobrej kondycji fizycznej. Turystyka religijna wiąże się z miejscami lub wydarzeniami o charakterze religijnym. Najczęściej uczęszczanymi są: Jerozolima, Rzym, Mekka, Santiago de Compostela. Droga świętego Jakuba jest połączeniem religii i sportu. Powód duchowy turystyki polega na zebraniu się i medytacji w klasztorach, na kursach filozofii wschodniej. Powód mistyczny polega na odwiedzeniu miejsc energetycznych. Innym typem turystyki czynnej jest turystyka zdrowotna. Związana jest ona z uzdrowiskami, które oferują leczenia, na przykład: reumatologiczne, przeciwstresowe, dermatologiczne, urody. Co raz częściej podróżuje się do innych krajów aby przeprowadzić zabiegi chirurgiczne, dentystyczne; gdzie są one dużo tańsze i bardziej dostępne.

Co jest ważne dla klienta w ocenie produktu hotelarskiego

Co jest ważne dla klienta w ocenie produktu hotelarskiego

W hotelarstwie, wyznacznikiem jakości i standardu hotelu jest kategoryzacja. Mimo, iż kategoryzacja jest obecnie dobrowolna – właściciel nie musi starać się urzędowo o konkretną ilość gwiazdek, sieci hotelowe na pewno z gwiazdek nie zrezygnują, ponieważ to gwiazdki różnicują jego produkty hotelarskie. Każda sieć ma w swojej ofercie hotele o zróżnicowanym standardzie, w zależności od kraju, miasta, w którym są zbudowane, oraz od dedykowania ich konkretnej grupie gości hotelowych. Kategoryzacja obejmuje stopniowanie hoteli od jednej do pięciu gwiazdek, gdzie pięć gwiazdek oznacza hotel luksusowy z wszelkimi wygodami dla klienta, z pełna obsługą zarówno klienta indywidualnego, jak i grupowego i konferencyjnego. Z pewnością, żadna z sieci nie wybuduje hotelu o jednogwiazdkowych standardach w wakacyjnym kurorcie, bo nie będzie to dla niej opłacalne. W takim miejscu może powstać obiekt luksusowy, konferencyjny, który będzie przyciągał zamożnego klienta. Hotele z jedną gwiazdka, powstaną jako uzupełnienie całościowej oferty – przy autostradach, drogach szybkiego ruchu, na obrzeżach miast – jako obiekty na jedna, dwie noce dla podróżnych będących w drodze. Według dokonanych badań, Continue reading “Co jest ważne dla klienta w ocenie produktu hotelarskiego” »

Kolejne lata rozwoju

Kolejne lata rozwoju

Kolejne lata rozwoju, czyli wiem siedemnasty, osiemnasty, dziewiętnasty oraz dwudziesty ukazują nam, jak bardzo turystyka rozwinęła się w porównaniu do starożytności lub średniowiecza. Epoka renesansu była swoistym okresem przejściowym dla rozwoju turystyki. Wówczas rozpoczęto jedynie promocję oraz rozwój turystyki. Jednak zbiegiem lat, wszystko się odmieniło. Naukowcy oraz instruktorzy rozpoczęli prace na nowym technologiami, które rzecz jasna pomagały w pokonywaniu coraz to większych odległości. Tak narodziły się nowe standardy, które obecnie są masowo i powszechnie wykorzystywane do podróżowania po całej kuli Ziemskiej. Gdyby nie tego rodzaju standardy, technologie oraz nowoczesne środki lokomocji, turystyka nie byłaby tak bardzo rozwiniętą oraz powszechną dziedziną każdego człowieka. Jednak stanowi ona nieodłączny element, naszego życia, i tego nikt i nic nie zmieni. Ne można zaniedbywać tej dziedziny, gdyż poczujemy negatywne skutki oraz doznania na własnej skórze. Pierwszymi oznakami będą niezadowolenie oraz przemęczenie. Pakowanie walizek w podróż. Jeżeli wybieramy się w podróż zazwyczaj jesteśmy bardzo podekscytowani – zwłaszcza, gdy była to podróż długo oczekiwana. A zazwyczaj możemy sobie pozwolić zaledwie jeden raz do roku na taki urlop, na wyprawę w nieznane. Już na kilka tygodni przed wyjazdem rozmyślamy, co ze sobą zabrać, co spakować do walizek. A pole manewru mamy ściśle ograniczone. Możemy wziąć ze sobą przecież tylko jedną walizkę. Dlatego też bardzo uważnie musimy zastanowić się, co ze sobą wziąć, co będzie nam potrzebne. Problem mają zwłaszcza kobiety, które na wakacjach potrzebują przecież wielu różnych rzeczy. Chciałyby wziąć stroje na różną okazję, kosmetyki, ozdoby. A niestety z czegoś musimy zrezygnować. Tylko wówczas uda nam się spakować w tą jedną walizkę. Zazwyczaj wcześniej robimy listę, by niczego nie zapomnieć. Pakując się w ostatniej chwili, często na dzień przed wyjazdem możemy z takiej listy skorzystać i będziemy mieć pewność, ze w walizce znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, że nie zapomnimy o lekarstwach, o rzeczach, które musimy wziąć ze sobą w taką podróż. Pakowanie walizek to bardzo ekscytujący moment poprzedzający wyjazd. Już wtedy odczuwamy ten niesamowity wakacyjny klimat, czujemy podniecenie i chcemy jak najszybciej ruszyć w wymarzoną podróż, na którą czekamy od tak długiego czasu.

Łódź

Łódź

Łódź to trzecie pod względem powierzchni miasto w Polsce leżące w województwie łódzkim nieco na południe od centralnej Polski. Łódzkie ZOO specjalnie spodoba się dzieciom, gdyż różnorodność zgromadzonych tam zwierząt jest bardzo duża. Z resztą sam ogród zoologiczny należy do jednych z największych w Polsce. Ogród Botaniczny na trenie Łodzi posiada 64 hektary rodzimych gatunków roślin ale i równie bogata kolekcję obcej flory. Zbiór palm znajduje się w Łódzkiej Palmiarni. Parki w Łodzie to często spotykane miejsce w trakcie podróży przez miasto, gdyż jest ich aż 30. Świetnie zadbane zachęcają turystów, ale także mieszkańców do długich spacerów leśnymi alejkami. Rynek Starego Miasta to pokaz kunsztu ówczesnej architektury. Gdy zmachamy się chodząc po mieście możemy usiąść na Ławeczce Tuwima i porozmawiać z rzeźbą pisarza albo zrobić sobie pamiątkową fotografię. Kolejnym ciekawym miejscem jest Biała Fabryka Geyera przed którym rozciąga się piękny staw otoczony parkiem – idealne miejsce, aby się porządnie zrelaksować.