Archive for Luty, 2015

Hotel czy spanie na sianie

Hotel czy spanie na sianie

Cofnijmy się pamięcią do czasów naszego dzieciństwa i dorastania. Pomyślmy o tym, jak wyglądały nasze wyjazdy wakacyjne: bez różnicy, czy były to wyjazdy na kolonie, do babci na wieś czy na wczasy z rodzicami. Co pamiętamy na temat noclegów spędzanych na tamtych wyjazdach? Czy pamiętamy standard? Czy pamiętamy luksusy? Czy w ogóle nasza pamięć zakodowała takie coś jak szczegóły zakwaterowania? Nasze wspomnienia wypełnione są atrakcjami, zabawą, radością, uśmiechem, pierwszymi miłościami, zawieraniem przyjaźni i wszelkimi przygodami, które już nigdy więcej nas nie spotkały. Dlaczego więc w dorosłym życiu usiłujemy naszym dzieciom zapewniać wspomnienia z wakacji na temat luksusu hoteli, w których wykupujemy zakwaterowanie? Czy może jest to spowodowane tym, że chcemy pokazać przed resztą świata, że stać na więcej niż stać było naszą rodzinę wiele lat temu? Czy może mamy zbyt dużo pieniędzy? Naprawdę przemyślmy sprawę i zwróćmy uwagę na fakt, że nasze dzieci zapamiętają o wiele więcej, gdy zabierzemy je na wakacje na przykład do ośrodka agroturystycznego, Continue reading “Hotel czy spanie na sianie” »

Turystyka poznawcza

Turystyka poznawcza

Kolejnym rodzajem turystyki, który został wyodrębniony na podstawie kryterium podziału ze względu na motyw podróży jest oczywiście turystyka poznawcza. W tym przypadku już sama nazwa może nam wiele wyjaśnić. Chodzi o podróżowanie na tle poznawczym, czyli poznawaniu oraz odkrywaniu nowych terenów oraz zakątków kuli Ziemskiej. Opisywana w niniejszym tekście turystka przeżywała największy rozkwit podczas epoki renesansu. Wówczas turystykę poznawczą uprawiało bardzo dużo osób. Dzięki temu obecnie mamy aktualne mapy kuli Ziemskiej. Turystyka poznawcza jest obecnie jedną z najpopularniejszych oraz najpowszechniej uprawianych form podróżowania. Nic nie potrafi stłumić w człowieku potrzeby odkrywania oraz poznawania tego, co jest nam nie znane. Tym właśnie charakteryzują się ludzie ,którzy decydują się na wyprawę oraz uprawianie turystyki poznawczej. Wyprawy tego rodzaju bardzo często trwają bardzo długo oraz wymagają od uczestników kondycji i odpowiedniego sprzętu. Jednak pasja wymaga poświeceń. Należy o tym pamiętać. Samotne wędrówki sposobem na refleksje. Turystyka często to nasza wielka pasja. Jeżeli tylko mamy chwilę czasu, jeśli mamy ochotę wybieramy się w podróż. Wcale nie musi to być podróż dookoła świata, nie musi to być daleka wyprawa na inny kontynent. Odnajdujemy radość w różnych sposobach na podróżowanie. Możemy zwierzać pobliskie miasta, możemy jeździć na rajdy rowerowe, ale także możemy samemu spacerować szlakami turystycznymi. Nie zaleca się samodzielnego wychodzenia w wysokie góry. Jest to dosyć niebezpieczne. Powinniśmy mieć obok siebie inną osobę, która w przypadku jakichś trudności udzieli nam pomocy. Są jednak i tacy, którzy chętnie podróżują sami, bez towarzystwa. Podczas takich samotnych podróży, wędrówek mają czas na to, by przemyśleć wiele spraw, by rozważyć to, co jest to rozważenia, by zastanowić się nad sobą, swoim życiem. Czasami takie wycieczki w pojedynkę, bez żadnego kompana podróży są nam potrzebne, dobrze nam robią – i na ciało i na naszą psychikę. Jeżeli nie mamy orientacji w terenie, jeżeli gubimy się, nie potrafimy się odnaleźć w wielkim mieście czy obcym miejscu wówczas lepiej będzie, gdy z takich samotnych wypraw zrezygnujemy. Będziemy wówczas bezpieczniejsi. A podczas takich samotnych wycieczek zdarzyć się może naprawę wiele różnych nieprzewidzianych rzeczy, nie do końca przyjemnych. Wówczas sami w wielu przypadkach nie poradzimy sobie.

Ciekawa turystyka w górach

Ciekawa turystyka w górach

Nasz kraj może poszczycić się zarówno dostępem do morza, jak i gór. To sprawia, że wiele ludzi uwielbia taką krajową turystykę. Kryje ona przecież wiele ciekawych miejsc i elementów przyrody. Szczególnie oblegane latem, są góry. Nie można tutaj wymienić ich konkretnego rodzaju, ponieważ wszystkie górskie kurorty w naszym kraju, są tak samo lubiane i chętnie odwiedzane. Możliwe, że część z nich o wiele bardziej podoba się ludziom podczas zimowych ferii. A, to dlatego, że wiele ludzi uprawia zimowe sporty górskie. Dlatego też chętnie wyjeżdżają w góry, po, to by pojeździć na nartach, czy też snowboardzie. Wiele ludzi uwielbia także zimowe wycieczki po górach. Jednak należy pamiętać, że bywa, to niebezpieczne. Dlatego właśnie wiele ludzi woli latem wędrować po górach. Nie trzeba tutaj od razu być wysportowanym oraz posiadać wyspecjalizowanego sprzętu. Wystarczą chęci oraz możliwość chodzenia po górach. Takie wspinaczki, są lubiane przez ludzi w przeróżnych przedziałach wiekowych. Wiele osób uważa, że taka 4. turystyka, to coś pięknego. Continue reading “Ciekawa turystyka w górach” »

Inne cele organizacji

Inne cele organizacji

Światowy kodeks cywilny dotyczący turystyki., Tak brzmi jeden z celów, jakie stawia przed sobą Światowa Organizacja Turystyki. W tym przypadku mamy styczność z zbiorem praw oraz obowiązków wszystkich ludzi, którzy korzystają z turystyki w sowim życiu. Kodeks tego rodzaju rozpowszechniony jest na całym świecie. Został opracowany oczywiście przez członków, którzy wchodzą oraz tworzą Światową Organizację Turystyki. Nie dziwi więc fakt, że organizacja opisywana w niniejszym artykule jest bardzo respektowana oraz szanowana. Nie dziwi również fakt, że organizacja tego rodzaju jest stawiana na równi z innymi międzynarodowymi instytucjami, które nie zajmują się turystyką, lecz zajmują się równie ważnymi, innym dziedzinami życia każdego człowieka. Oczywiście kodeks cywilny dotyczący turystyki obowiązuje jedynie kraje członkowskie. Jednak jest och bardzo duża liczba, że ciężko trafić do kraju, który nie posiada tego rodzaju kodeksu warunkującego wiele aspektów bezpośrednio dotyczących turystyki. Śladami Miłosza.
Rok 2011 został obwołany Rokiem Czesława Miłosza. Dlatego też podczas wycieczki do Krakowa warto poświęcić czas na zwiedzanie miejsc związanych z wybitnym polskim pisarzem i poetą. Czesław Miłosz był prawdziwym obywatelem świata, lecz zarazem Polakiem i patriotą. Urodzony na Litwie, część swojego życia spędził w Wilnie i Warszawie, przeżył także długi okres powojennej emigracji, najpierw do Paryża, a później do Stanów Zjednoczonych, w których spędził ogromną część życia. W latach dziewięćdziesiątych powrócił jednak do Polski, a za miejsce do życia obrał Kraków. W kamienicy na ul. Bogusławskiego 6 znajduje się mieszkanie, które dostał od władz Miasta Krakowa i zajmował aż do swojej śmierci w 2004 r. Istnieje możliwość, by obejrzeć mieszkanie po wcześniejszej konsultacji z sekretarką noblisty, Agnieszką Kosińską. Dom ten jednakże nie został ani nie zostanie zamieniony na muzeum. Nie od dziś wiadomo, że jednym z ulubionych miejsc Miłosza były krakowskie Planty, zaczynające się nieopodal jego domu. Bardzo często można go było tam zobaczyć spacerującego z żoną Karol czy Agnieszką Kosińską. Kolejnym miejscem, które lubił, były uliczki krakowskiej starówki, zwłaszcza Floriańska oraz Grodzka, Stary Teatr, a także Rynek oraz okolice Wawelu i znajdujący się nad Wisłą deptak.

Trekking

Trekking

Trekking jest kolejnym rodzajem podróżowania, który bezpośrednio wchodzi w skład turystyki kwalifikowanej. Trekking jest pojęciem zapożyczonym z języka angielskiego. Oznacza on podróżowanie na tereny nie zasiedlone. Można sobie wyobrazić, ze dotarcie do takich terenów jest stosunkowo trudne. Na tym właśnie polega trekking. Na zdobywaniu oraz odwiedzaniu zasiedlonych obszarów na naszej kuli ziemskiej. Turyści uprawiający trekking bardzo często później chwalą się sowimi odkryciami przed opinia publiczną. Ten rodzaj turystyki uprawiają Ci, którzy chcą poznawać nowe tereny oraz są otwarci na zmiany. Oprócz tego wyprawy tego rodzaju odbywają się na słabo zaludnione tereny. Tak więc, można poznać kulturę oraz historie osób, o których nawet nie wie, że istnieją. To pozwalana poznanie nietuzinkowych kultur oraz społeczności. To tłumaczy fakt, dlaczego trekking stał się tak bardzo popularna turystyka uprawiana przez coraz większa ilość osób. Jednak w Polsce trekking nadal nie jest popularny. Niestety nie mamy terenów sprzyjających trekkingowi. Turyści jako intruz. Mimo wszelkich możliwości jakie mamy do zrealizowania, oraz planów jakie sobie postawiliśmy na dany wyjazd, nie możemy zapominać o kilku szalenie istotnych sprawach. Przede wszystkim o tym, iż przykładowo wyjeżdżając za granice musimy koniecznie zachować, mimo wakacyjnego szaleństwa wysoką, kulturę osobistą. Gdyż reprezentujemy nasz kraj, może się wydawać trywialne jeśli ktoś oceni jednego obywatela jako cały naród. Jednak mimo, wszystko pamiętajmy aby w danym kraju zachowywać się odpowiednio, i na odpowiednim poziomie, gdyż czy tego chcemy czy nie ludzie będą mieli negatywną opinię o całym narodzie. Oraz rzecz pierwszorzędna: nie zaśmiecanie i szanowanie terenów zielonych jakiegokolwiek miejsca w którym się znajdujemy. Pomijając złą sławę jaką uzyskamy dzięki takiemu zachowaniu, warto mieć na względzie otrzymanie słonej kary pieniężnej w postaci mandatu. Ludzie na całym świecie uzyskują coraz większą świadomość o zagrożeniach wynikających z ignorowania dbania o przyrodę. Także kolejny istotny aspekt, o którym powinniśmy wiedzieć to ten, iż w miastach które często odwiedzane są przez turystów ceny są o wiele większe aniżeli w innych w pobliżu. Także lokalni mieszkańcy muszą płacić tyle samo ile przyjezdni. Z tej racji powinniśmy mieć na względzie wyżej wymienione warunki, które powinniśmy spełniać, pojawiając się w obcym nam mieście, abyśmy nie stali się intruzami, lecz zwykłymi turystami.