Archive for Kwiecień, 2015

Wyjazdy przyjaciół

Wyjazdy przyjaciół

Nie lubimy wyjeżdżać sami. Często uważamy, że takie samodzielne podróże są nudne. Z bliskimi czujemy się o wiele bezpieczniej i przede wszystkim przyjemniej. A przecież taki wyjazd powinien być przyjemny. Dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, by urlop, który chcemy spędzić poza miejscem naszego zamieszkania był miły. A urlopy spędzamy w różnych miejscach. Często wyjeżdżamy za granicę. Czasami wybieramy europejskie państwa – Włochy, Francję, Portugalię czy Słowację. Coraz chętniej jednak wybieramy na przykład czarny lad. Nie boimy się już tak jak kiedyś, nie mamy obaw, jesteśmy rządni wrażeń, ciekawi świata. Dlatego też jeżeli tylko zbierzemy odpowiednią grupę przyjaciół możemy w taką podróż wyruszyć. Z całą pewnością będzie to niezapomniana przygoda. Warto przywieźć jakieś pamiątki lub chociażby zdjęcia, które będą nam przypominały o udanych wakacjach. A takie wakacje zazwyczaj są ciekawe. Oczywiście niemal zawsze zdarzają się jakieś nieprzewidziane przygody – niekoniecznie miłe. Z czasem jednak śmiejemy się z nich. Podręczna apteczka na wyjeździe. Niezależnie od tego, gdzie oraz w jaki sposób planujemy spędzić urlop, warto zadbać o to, by zabrać ze sobą podręczną apteczkę. Chowamy do niej środki pierwszej pomocy, które mogą okazać się przydatne w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności. Taką apteczkę musimy wyposażyć w standardowe przedmioty. Jej zawartość modyfikujemy jednak w zależności od rodzaju i celu wyjazdu. Podstawę zawsze stanowić będą środki opatrunkowe. Na każdy wyjazd warto zabrać ze sobą plastry w różnych rozmiarach a także bandaże zwykłe i elastyczne. Te ostatnie mogą okazać się szczególnie przydatne podczas uprawiania turystyki pieszej. Do apteczki można schować też wodę utlenioną lub inny środek odkażający rany. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem zaszczepić się przeciw tężcowi. Na każdy wyjazd możemy zabrać też ze sobą podstawowe leki. Przydatny może okazać się aviomarin lub inny środek, który pozwoli uniknąć nam choroby lokomocyjnej w samochodzie, autokarze czy samolocie. Warto zabrać też tabletki przeciwbólowe i środki, które pomogą nam zwalczyć ból gardła. Wbrew pozorom zdarza się on często podczas pobytu w miejscach, gdzie panuje gorący klimat, zwłaszcza jeśli pokoje hotelowe wyposażone są w klimatyzację. Na pewno przydać mogą się też leki, które złagodzą objawy różnego rodzaju zatruć pokarmowych.

Warta odwiedzenia Polska

Warta odwiedzenia Polska

Wśród wielu europejskich państw z całą pewnością warto zwrócić uwagę również na Polskę. Jest to kraj, który każdemu turyście może zaoferować naprawdę wiele. Znajdziemy tutaj bowiem zarówno góry, morze, jeziora, piękne lasy, jak i miasta, które pełne są zabytków z różnych epok historycznych. Gdzie więc warto się udać jeśli jesteśmy zainteresowani zwiedzaniem Polski. Z cała pewnością warto poznać nieco bliżej polskie góry. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza Tatry, które są najwyższymi górami w Polsce. Warto pamiętać również o Pieninach, które zachwycają przede wszystkim słynnym przełomem Dunajca. Wśród gór godnych uwagi znajdują się także Góry Stołowe, które zachwycają swoimi kamiennymi formami. Polskie morze być może nie jest tak ciepłe jak to włoskie czy hiszpańskie ale z pewnością jest równie piękne. Nad Morzem Bałtyckim położonych jest wiele niezwykle interesujących miast, z których godnym uwagi jest z całą pewnością Gdańsk. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to z całą pewnością jeden z większych przyrodniczych skarbów Polski. Jeśli chcemy Polskę poznać z każdej strony z całą pewnością trzeba właśnie w to miejsce zawitać. Co roku tysiące turystów z całej Polski postanawia właśnie tutaj spędzić swój letni urlop. Na Mazury można się jednak udać również zimą. Krajobraz jest tutaj wtedy niesamowity. Nie można zapominać również o polskich miastach: Krakowie, Lublinie, Warszawie, Zamościu.

Dwudziesty wiek

Dwudziesty wiek

W dwudziestym wieku w Polskiej Turystyce wydarzyło się bardzo dużo. Wszystkie wydarzenia miały ogromny wpływ na rozwój turystyki w Polsce. Ludzie coraz częściej podróżowali oraz wybierali się na wycieczki, nawet za granicę. Związane jest to oczywiście z ogromnym postępem technicznym, który znacznie ułatwiał podróżowanie Polakom. W 1919 roku powołano w naszym kraju Referat Turystyki. Rok później w Polsce powstało pierwsze biuro podróży. Mowa w tym miejscu oczywiście o biurze Orbis. Które swoją działalność podtrzymuje do obecnych czasów. To pokazuje, jak dobrze wymieniona wyżej firma rozwijała się w naszym kraju. Również Polacy inaczej podchodzili do turystyki. Już nie podróżowano z musu lub konieczności zaistniałej sytuacji. Podróżowano bo wycieczki sprawiały Polakom ogromną frajdę oraz pozwalały na wypoczęcie. Mowa w tym przypadku oczywiście o wycieczkach rekreacyjnych. Polacy już kiedyś najczęściej podróżowali w góry. Oczywiście chodzi w tym przypadku o Tatry. Obecnie też jest to miejsce częstych odwiedzin oraz cel wielu wycieczek w Polsce. Wczasy w kraju czy za granicą? Żeby móc wydajnie funkcjonować każdego dnia i cieszyć się dobrym zdrowiem, człowiek powinien poświęcić każdego dnia trochę czasu na relaks i obowiązkowo raz w roku wyjechać gdzieś na dłużej. Nawet czasowa zmiana otoczenia bardzo korzystnie wpływa na ludzką psychikę. Przebywając w zupełnie nowym miejscu, człowiek może w końcu odpocząć od codziennych spraw i nabrać odpowiedniego dystansu do wszystkich kłopotów i trosk. Wypoczynek pozwala na zregenerowanie sił i nabranie energii na cały nadchodzący rok. Warto więc dobrze zastanowić się, jak spędzić urlop, by odnieść z niego jak najwięcej korzyści. Wiele osób, żeby zaoszczędzić decyduje się na wypoczynek w kraju. Niesłabnącą popularnością cieszy się zwłaszcza polskie polskie morze i góry. Ale swoich zwolenników mają również pojezierza, a zwłaszcza mazury. Zazwyczaj sezon kąpielowy trwa tam znacznie dłużej niż na wybrzeżu. Wzrasta również popularność wyjazdów zagranicznych. Ludzie lubią albo zwiedzać, albo wypoczywać. W zależności od tego wybierają wycieczki objazdowe lub też wykupują wczasy, najlepiej w jednym ze śródziemnomorskich kurortów. Od lat niesłabnącą popularnością wśród wczasowiczów cieszy się Hiszpania, ale też Włochy, Turcja oraz Grecja. Zwolennicy zwiedzania chętnie podróżują zwłaszcza po Europie Zachodniej, która słynie z ciekawej i bogatej historii oraz licznych atrakcji kulturowych.

Prezesie organizacji

Prezesie organizacji

Pierwszym prezesem instytucji, która nosi nazwę Polska Organizacja Turystyczna był Gwidon Wójcik. Obejmował on urząd prezesa od pierwszego styczna 2000 roku do piątego lutego 2002 roku. Następcą na fotelu prezesa był Andrzej Kozłowski. Pełnił on tego rodzaju funkcję od piątego lutego 2002 roku do dwudziestego stycznia 2006 roku. Od dwudziestego stycznia 2006 roku prezesem instytucji o nazwie Polska Organizacja Turystyczna był Tomasz Wilczak. Pełnił on tą rolę do dwudziestego siódmego listopada 2006 roku. Po nim przez pięć miesięcy nikt nie obejmował urzędu prezesa. Dopiero dwudziestego siódmego kwietnia 2007 roku urząd tego rodzaju przejął Władysław Majka. Sprawował on urząd prezesa do dwudziestego pierwszego sierpnia 2007 roku. Obecnym prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej od dziewiętnastego października 2007 roku jest Rafał Szmytke. Osoba ta jak na razie najdłużej zajmuje fotel prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak widać w krótkiej historii organizacji było już wielu prezesów. Oferty katalogowe biur podróży. Dla własnego zdrowia ludzie co roku powinni pozwalać sobie na urlop poza własnym miejscem zamieszkania. Zmiana środowiska na jakiś czas bardzo korzystnie wpływa na psychikę człowieka. Może on w końcu odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o wszystkich codziennych zmartwieniach i obowiązkach. To również świetna okazja, żeby poznać nowe, ciekawe miejsca, dowiedzieć się o nich czegoś interesującego i przy okazji poszerzyć swoja wiedzę. Wraz z przemianami ustrojowymi i otwarciem granic możliwe stało się podróżowanie za granice. Stopniowo w dużych miastach zaczęły pojawiać się biura podróży, które oferowały wycieczki w egzotyczne miejsca. Dziś biura nikogo już nie dziwią. W wielkich miastach właściwie znaleźć je można na każdej ulicy. Żeby przyciągnąć uwagę klientów, przygotowują one barwne katalogi, w których znaleźć można bogata ofertę wycieczek i wczasów. Zazwyczaj katalog taki wychodzi raz na kilka miesięcy. Ukazuje się ze sporym wyprzedzeniem, żeby klienci mogli zdecydować się na konkretną ofertę. Największym zainteresowaniem cieszy się zawsze oferta letnia. Ludzie bardzo chętnie jeżdżą na wczasy nad Morze Śródziemne, ale w katalogach znaleźć można tez oferty wycieczkę do Skandynawii czy na Bałkany. W katalogu zamieszcza się zazwyczaj piękne zdjęcia atrakcji oraz ramowy plan całej wycieczki.