Archive for Maj, 2015

Po co nam hotele

Po co nam hotele

Przeciętny obywatel naszego kraju nie korzysta z hoteli dopóki nie wyjeżdża na wczasy. Zauważmy jednak, że muszą to być wczasy za granicą, ponieważ spędzając urlop nad naszym polskim morzem czy w polskich górach zawsze wybieramy oferty noclegowe pensjonatów, nigdy hoteli. Jaki jest tego powód? Proste. Hotele są za drogie. Nie zwracamy jednak na to uwagi wybierając się na wczasy zagraniczne. Raptem okazuje się, że nocleg dla całej rodziny w czterogwiazdkowym hotelu w Hiszpanii przez dwa tygodnie jest całkiem tani. Oczywiście, gdy ktokolwiek chciałby zwrócić nam uwagę, że przecież po przeliczeniu Euro na złotówki ceny wydają się wręcz horrendalne, wtedy stwierdzamy, że nie wolno tych kwot po przeliczeniu traktować tak dosadnie. Wydawać by się więc mogło, że na wczasy zagraniczne inaczej zarabiamy, skoro ceny za noclegi traktujemy również w odmienny sposób. Kto z nas zadał sobie pytanie, dlaczego wyjeżdżając za granicę decydujemy się na pobyt w hotelu, a nie w pensjonacie, bungalowie czy pod namiotem? Kiedy pozostajemy w naszym kraju, to decydujemy się na tanią opcję, a przecież w Polsce jest o wiele bardziej pewne, że będzie padać czy grzmieć i więcej czasu będziemy musieli spędzić pod dachem. Continue reading “Po co nam hotele” »

Podróż we dwoje

Podróż we dwoje

Jeżeli mamy swoją ukochaną połówkę a w dodatku uwielbiamy podróżować wówczas możemy to połączyć – i wybrać się na wycieczkę tylko we dwoje. Bardzo często właśnie w taki sposób podróżujemy. Często są to wycieczki zagraniczne, nie zawsze długie, dwutygodniowe. Czasami wystarczy nam zaledwie kilka dni, by poczuć się naprawdę wyjątkowo. A właśnie tak czujemy się w nowych miejscach, miejscach, które są naprawdę piękne, inne niż nasz kraj. Jeżeli planujemy podróż we dwoje za cel możemy wybrać romantyczne miasto. A takich jest przecież bardzo wiele. Głównym i najpopularniejszym jest oczywiście Paryż. Jest to miasto zakochanych. To miejsce, gdzie młodzi zakochani ludzie przyjeżdżają najczęściej. Taka wyprawa będzie naprawdę niesamowitą wycieczką. Do Francji mamy niedaleko. Możemy więc wyjechać tam nawet własnym samochodem – aczkolwiek niewiele ludzi decyduje się na to. Najchętniej latamy samolotami. Związany jest z tym komfort takiej podróży. Do Paryża możemy dolecieć w kilkadziesiąt minut. A to naprawdę wielki plus takiej wyprawy we dwoje. Samolot, autokar, pociąg czy samochód? Turyści na wakacje jeżdżą różnymi środkami transportu. Jeżeli jadą na wycieczkę organizowaną z biura podróży to nie mogą sobie raczej wybierać środka lokomocji. Wtedy to biuro ustala z góry czym jego turyści będą podróżować. Zatem jeżeli wybieramy się na wycieczkę z biurem podróży to powinniśmy na początku dowiedzieć się czym będziemy podróżować. Wielu osobom wydaje się, że podróżowanie własnym samochodem jest tańsze i bezpieczniejsze. Jednak jeżeli wybieramy się na wakacje samochodem osobowym musimy myśleć o tym, że podróż w każdej chwili może się skomplikować. Ponadto gdy pokonujemy autem dystans kilkuset lub nawet kilku tysięcy kilometrów to będziemy potrzebowali wypoczętego kierowcy na zmianę. W Polsce bardzo popularne są wycieczki autokarowe. Głównie ze względu na swoją cenę. Bilety na loty samolotem są znacznie droższe niż wynajęcie całego autokaru dla pięćdziesięciu osób na tydzień czy dwa tygodnie czasu. Wycieczki autokarowe sprawiają jednak, że wszyscy turyści zgrywają się ze sobą bardzo szybko. W autokarach na wycieczkach zwykle panuje spory luz. Także z tego względu, że turyści nie muszą przejmować się tym, że muszą być skupieni żeby prowadzić samochód. Dlatego też dosyć często podróżni pozwalają sobie na picie alkoholu podczas podróży. Oczywiście nie zawsze jest to dozwolone – zwłaszcza gdy turystami są osoby niepełnoletnie.

Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży

Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży

Statystyki ukazują, że wiele osób korzysta zarówno z wyjazdów wypoczynkowych organizowanych na własną rękę, jak i tych, które, są zorganizowane, czyli grupowe. Przede wszystkim wiele osób lubi wyjeżdżać na takie wypady poprzez biura podróży. Za ich pośrednictwem mogą nie martwić się o nic, tylko po zapłaceniu za daną wycieczkę cieszyć się zbliżającym się wyjazdem. Sama podróż może mieć różne oblicza. Taka 4. turystyka dzieli się bowiem na różne elementy. Przede wszystkim dojazd w miejsce wypoczynku może mieć przeróżny charakter. Zazwyczaj, są to wyjazdy autokarowe, które pozwalają dotrzeć, gdzie tylko chcemy. Jednak duża część wycieczek, jest tez organizowana poprzez loty samolotem. Zazwyczaj dotyczy, to bardziej odległych miejsc na świecie. Pojawiają się również oferty, które obejmują rejs statkiem. Jednak, to na jaki środek transportu się zdecydujemy zależy od nas samych. Istnieje także możliwość skorzystania z oferty takiej wycieczki, jednak dodanie do niej własnego środka transportu. Pozwala, to więc dotrzeć nam na miejsce samodzielnie, Continue reading “Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży” »

Najdroższa część ceny wczasów

Najdroższa część ceny wczasów

Można by zadać pytanie, dlaczego tak opornie idzie ludziom planowanie urlopu za granicą? Oczywiście większość z nas odpowie, że największym problemem są koszta. Te zaś wynikają przede wszystkim z opłat za noclegi. W końcu jeśli chodzi o jedzenie i inne codzienne wydatki, to tak naprawdę będąc na wczasach można to ograniczyć do niezbędnego minimum, które wyniesie niewiele więcej niż sumy, które wydajemy będąc w domu. Przejazd też nie musi być tak strasznie drogi, w dzisiejszych czasach odpowiednio wcześnie zrobiona rezerwacja pozwala na wykupienie nawet biletów lotniczych za grosze! Problemem więc rzeczywiście jest opłacenie noclegów. W naszym wyobrażeniu standardowych wczasów jest zakwaterowanie całej rodziny w hotelu, który ma przyznane przynajmniej trzy gwiazdki świadczące o jego standardzie. Coraz rzadziej ktokolwiek myśli o tym, aby wybrać tańsze zakwaterowanie w bungalowie. Zaś temat namiotów, które są przecież najtańszym z możliwych form zakwaterowania, jest omijany szerokim łukiem niczym temat tabu. Zatem samo przez się jest zrozumiałe, dlaczego tak opornie idzie nam wykupywanie zagranicznych wycieczek. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z zakwaterowania w hotelach, Continue reading “Najdroższa część ceny wczasów” »

Rozwój turystyki

Rozwój turystyki

Rozwój Polskiej turystyki obrazuje nam rok 1936. W ówczesnym czasie rozpoczęto inwestycje, które w głównej mierze obsadzone były właśnie na ternach górskich. W 1936 roku powstały na tych ternach pierwsze wyciągi turystyczne. Pierwsza tego rodzaju konstrukcja poprowadzona byłą na Kasprowy Wierch. Jednak z biegiem czasu w Polsce powstawały kolejne wyciągi turystyczne, które w znaczniej mierze ułatwiały korzystanie z dóbr oraz właściwości gór. Również w 1936 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie otworzono nowy dział, który ściśle związany był z turystyką. Profesjonalna nazwa tego rodzaju kierunku brzmiała Studium Turyzmu. Jak wspomniano, rok 1936 był rokiem przełomowym dla rozwoju polskiej turystyki. Również w tym okresie powołana została do istnienia Liga Popierania Turystyki, która jak można się domyśleć, byłą organizacją promującą nowe tereny oraz rozpowrzechniajacą wśród polaków opinię na temat podróżowania. Liga tego rodzaju działała bardzo sukcesywnie oraz osiągnęła bardzo dużo. Kraje śródziemnomorskie ciągle popularne. Człowiek przynajmniej fraz w roku powinien pozwolić sobie na solidny odpoczynek. Chociaż znacznie się zwiększyła się liczba czasu wolnego w tygodniu i człowiek nie pracuje już tyle, co kilkanaście lat temu, to jednak każdy powinien pamiętać o tym dłuższym wypoczynku. Zazwyczaj pracownicy decydują się na urlopy w miesiącach letnich. Piękna, słoneczna pogodna, wysokie temperatury i długie dni dają świetną okazję, żeby odpoczywać na świeżym powietrzu. Chociaż wiele osób decyduje się spędzić ten wolny czas w kraju, to jednak coraz większym zainteresowaniem zaczynają się również cieszyć wczasy zagraniczne. Każde biuro podróży ma w swojej ofercie liczne propozycje wczasów, najczęściej w ośrodkach położonych nad Morzem Śródziemnym. Od lat wielką popularnością cieszą się Hiszpania, Włochy, Francja, Kreta, Turcja czy Grecja. Przyciągają one zwłaszcza pięknymi, piaszczystymi plażami i ciepłą, lazurową wodą. Na wszystkich turystów czekają zawsze liczne ośrodki wypoczynkowe i hotele o różnym standardzie usług. Jednak takie wczasy nad Morzem Śródziemnym to nie tylko leniuchowanie na plaży. Zazwyczaj można również zapisać się na tzw. wycieczki fakultatywne po okolicy. Rejon ten słynie z licznych atrakcji turystycznych, ruin świątyń, mostów i akweduktów, które pochodzą jeszcze z czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu.

Polska turystyka

Polska turystyka

Do kolejnych historycznych wydarzeń związanych bezpośrednio z turystyką możemy zaliczyć wydarzenie, które miało miejsce w 1805 roku. Mowa tutaj oczywiście o wydanie książki, która opisuje wrażenia oraz opisuje dokładnie polskie góry, Tatry. Autorem tej książki był Stanisław Staszic, który wiernie odpisał oraz odwzorował przeżycia i emocje związane z podróżowaniem po górach. W 1867 roku powstało pierwsze stowarzyszenie, lub przez innych nazywana organizacja, która ściśle regulowała hasła związane z turystyką. Zrzeszała ona osoby, które lubiły podróżować oraz zwiedzać nowe tereny. Organizacja tego rodzaju nosiła nazwę Polskie Towarzystwo „Sokół”. Po powstaniu pierwszej tego rodzaju organizacji, w 1873 roku w Polsce powstała kolejna, która opierała swoje działanie również na turystyce. Mowa w tym przypadku o Galicyjskim Towarzystwie Tatrzańskim. Organizacja tego rodzaju powstała z inicjatywy Tytusa Chałubińskiego, Adolfa Tetmajera oraz Józefa Stolarczyka. Rok później powstało na terenie Polski kolejne stowarzyszenie. Tym razem Towarzystwo Tatrzańskie. Wakacyjny czas sprzyja podróżom. Dla wielu ludzi czas letnich wakacji to przede wszystkim idealna pora, żeby solidnie odpocząć i nabrać sił na cały nadchodzący rok pracy lub nauki. Długie, słoneczne dni, wysokie temperatury oraz świeże powietrze stwarzają do tego idealne warunki. Chociaż wiele osób nawet wakacje spędza we własnych domach, to jednak specjaliści są zgodni, że organizm najlepiej odpoczywa, gdy na czas urlopu przebywa się poza miejscem stałego zamieszkania. Nowe środowisko, miejsca, poznawanie nowych ludzi, obyczajów i tradycji pozwala odetchnąć i przy okazji zdystansować się do wielu codziennych spraw. Zapewne to właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć turystyka. Obecnie jest to jeden z najprężniej rozwijających się działów sektora usługowego i nie zaszkodził jej nawet kryzys gospodarczy sprzed kilku lat. Chociaż wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się turystyka krajowa, to jednak coraz bardziej popularne stają się wczasy zagraniczne. Zwłaszcza po wprowadzeniu do oferty biur podróży czarterów turyści podróżują chętnie do krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Najbardziej lubiane są przede wszystkim Hiszpania, Grecja i Włochy. Zagorzałych fanów mają również tureckie kurorty. Typowe wczasy, jakie oferują biura podróży, trwają zazwyczaj co najmniej tydzień. Pobyt można często wydłużyć do dwóch tygodni.