Archive for Czerwiec, 2015

Turystyka kulturowa

Turystyka kulturowa

Turystyka kulturowa jest kolejnym rodzajem podróżowania, który bezpośrednio możemy przypisać do turystyki poznawczej. Turystyka tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje opiera swoje podróże na poznawaniu obyczajów kulturowych określonych miejsc. Turyści uprawiający turystykę kulturową odwiedzają ściśle wcześniej określone miejsca po to, aby zapoznać się obyczajami panującymi w danej kulturze. Bardzo często możemy znaleźć wiele wspólnego między swoją kulturą, a innymi poznawanymi kulturami. W turystykę kulturowej możemy zaobserwować obecność walorów materialnych i niematerialnych. Materialne przedstawiają dorobek danej kultury na przełomie wieków. W skład niematerialnych walorów możemy zaliczyć różnego rodzaju obyczaje oraz przekonania, które są charakterystyczne dla danej kultury. Ponadto możemy zapoznać się z historią danej kultury oraz sztuką artystyczną. Nie dziwi więc fakt, że bardzo duża liczba turystów decyduje się na podróżowanie oraz uprawianie tego rodzaju turystyki, która opiera się na kulturze. Zwiedzanie zabytków. W okresie letnim każdy z nas chciałby jak najwięcej czasu spędzić z rodzina i znajomymi. Wykupujemy więc podróże do różnych zakątków świata. Interesuje nas nie tylko leżakowanie, ale także podziwianie zabytków. Są miłośnicy podróży, którzy koniecznie chcą zwiedzać stare ruiny. Podziwianie malowniczych krajobrazów kosztuje. Wycieczki oferowane przez biuro podróży są zazwyczaj droższe od tych, które można kupić na miejscu. Powinniśmy dowiedzieć się także, czy oferowana wycieczka trwa długo. Czas jaki możemy stracić na podróży w obie strony z pewnością nie będzie wart. Niepotrzebnie się zdenerwujemy i wydamy pieniądze. Udręka w autokarze z małymi dziećmi może nas doprowadzić do szału. Będziemy tylko zmęczeni. Nic nas nie przekona drugi raz. Zwiedzać zabytki można, ale tylko i wyłącznie jak jest chłodno. W upale nie będziemy mieli sił podziwiać budowli. W Egipcie latem jest ponad 50 stopni w słońcu. Podziwianie piramid jest niemożliwe. Te budowle się szybko nagrzewają i pod ich gmachem jest prawie 70 stopni latem. Pot leje się po całym ciele, a my chcemy już wracać do klimatyzowanego autokaru. Zmęczenie zniechęca nas do podziwiania widoków. Przyjemnie zwiedza się ruiny, kiedy jest około 20 stopni. Czujemy się pełni energii. Pochłaniamy wiedzę, którą przekazują nam przewodnicy. To właśnie im zależy na tym, abyśmy wracali do pięknych miejsc na świecie.

Regulacje organizacji

Regulacje organizacji

Jednym z zadań instytucji która nosi nazwę Polska Organizacja Turystyczna jest regulowanie rozwoju produktu turystycznego. Regulacje tego rodzaju obejmują zakres terenów lokalnych oraz regionalnych. W tym przypadku organizacja wydziela odpowiednie załogi, które zajmują się poszczególnymi terenami. Sprawdzane są walory oraz fakt, czy miejscowi wykorzystują zasoby przyrodnicze w stu procentach. Jeżeli nie, to organizacja pomaga na zwiększenie efektywności. Jeżeli dany region jest w pełni przygotowany, Polska Organizacja Turystyczna pomaga w promocji lokalnych dóbr oraz usług, związanych z turystyką. Na tym polega regulacja działań turystycznych, która prowadzona jest przez instytucję. Ponadto Polska Organizacja Turystyczna dba o poprawny wizerunek na arenie międzynarodowej. W tym przypadku bardzo duży nacisk kładzie się na wizerunek wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Jednak Polska w tym przypadku wypada bardzo dobrze. Statystyki pokazują, że nasz kraj rocznie odwiedza z roku na rok coraz więcej turystów. Kolorowe katalogi biur podróży. Letnie miesiące to nie tylko czas szkolnych wakacji. Również ludzie dorośli w tym czasie decydują się wziąć doroczny urlop. Chociaż wolny czas z powodzeniem można spędzić w domu, to jednak o wiele lepiej na psychikę oraz zdrowie wpływa nawet krótki wyjazd. Chociaż wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się miejscowości i regiony w kraju, to jednak wzrasta też zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Problemem nie jest już nawet bariera językowa. W dużych miastach sporo jest biur podróży, które zajmują się organizacją zagranicznych wycieczek czy wczasów. W czasie samego pobytu również pilot i rezydent dbają o przebieg wyjazdu oraz bezpieczeństwo uczestników. Zazwyczaj, zanim ktoś zdecyduje się jednak na wyjazd z biurem podróży, najpierw chce zapoznać się z ofertą wyjazdów. Właśnie dlatego każde większe biuro podróży wydaje co jakiś czas gruby katalog ze wszystkimi oferowanymi wycieczkami. Zazwyczaj sporo jest w nim kolorowych zdjęć zarówno atrakcji, jak też i samych hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Klient biura znajdzie w takim katalogu również ramowy plan każdej wycieczki oraz proponowane terminy wyjazdu i ich cenę. Wyszczególnia się też cenę za dodatkowe świadczenia oraz ewentualne wstępy do odwiedzanych miejsc, których jednak nie trzeba wykupować. Wszystkich dodatkowych informacji może udzielić pracownik biura podróży.

Koszty podróży

Koszty podróży

Jeżeli gdzieś się wybieramy – na przykład na kilka dni czy nawet na dłużej musimy przede wszystkim określić budżet takiej wyprawy. Musimy zaplanować, ile pieniędzy możemy na taką podróż wydać. A jest to bardzo ważne. Zwłaszcza dla tych, którzy ten budżet mają ograniczony – a ograniczoną wysokość budżetu mamy prawie wszyscy. Tylko ci najbogatsi mogą wydawać pieniądze bez ograniczeń, mogą nie kontrolować takich wydatków. Większość osób jednak przez cały rok odkłada pieniądze, by móc taki urlop spędzić w ciekawym miejscu. Dlatego też wybór miejsca bardzo często zależy od tego, ile mamy pieniędzy. Nie wybierzemy się przecież w podróż dookoła świata, jeżeli w portfelu mamy dwa tysiące złotych. Wycieczkę musimy tak zaplanować, by na wszystko nam wystarczyło. A najważniejszy jest przelot i hotel. Musimy także coś jeść. Jeżeli wyjeżdżamy chcemy z podróży przywieźć jakieś pamiątki. To także powinniśmy wliczyć w koszty podróży. Musimy więc dostosować się do tego, ile mamy oszczędności, ile mamy pieniędzy. Podróżujące kobiety i ich strój. W dzisiejszych czasach odsetek podróżujących kobiet jest taki sam, jak mężczyzn. Płeć nie ma już znaczenia w turystyce. Każdy, kto ma chęci i możliwości, może zwiedzać dalekie kraje, brać udział w wyjazdach organizowanych przez biura podróży lub wybrać się w podróż samemu. Kobiety powinny jednak pamiętać o tym, by w czasie podróży zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zwłaszcza, jeśli decydują się do krajów orientalnych, w których zasady dotyczące etykiety są rygorystycznie przestrzegane. Mowa przede wszystkim o krajach arabskich. Oczywiście w popularnych kurortach Tunezji czy Egiptu nikogo nie dziwi już młoda dziewczyna ubrana w szorty czy krótką spódniczkę. Nawet tutaj nie należy jednak zbytnio odsłaniać się na plaży. Paniom, które chcą opalać się toples mogą, zostanie zwrócona uwaga, aby się zakryły. Jeśli podczas wakacji wybieramy się w bardziej tradycyjne regiony kraju, warto też zadbać o skromniejszy strój. Nie trzeba od razu zasłaniać twarzy czy włosów, ale dobrym pomysłem będzie założenie długich spodni lub spódnicy. Taki strój obowiązywać będzie też podczas zwiedzania meczetów i innych budowli sakralnych. W wielu krajach chrześcijańskich, takich jak na przykład Włochy czy Hiszpania, można z powodu stroju nie zostać wpuszczonym do kościoła. Tutaj zasada ta dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.