Archive for Wrzesień, 2015

Szlakiem Orlich Gniazd

Szlakiem Orlich Gniazd

Na terenie Polski znajdziemy wiele interesujących tras turystycznych, które warto przebyć. Jedną z nich jest z całą pewnością Szlak Orlich Gniazd, który ciągnie się od Częstochowy aż do samego królewskiego Krakowa. Nazwa całej trasy wzięła się do warowni, które są na niej położone. To właśnie one są największą atrakcją trasy. Wszystkie warownie powstały na wysokich skałach, które sięgają nawet trzydziestu metrów. Cała trasa ciągnie się przez sto siedemdziesiąt kilometrów. Jeśli więc chcemy przebyć ją całą najrozsądniej będzie zdecydować się na samochód. Możemy także zdecydować się na nieco inną formę. W kolejnych miejscach możemy zatrzymywać się na noclegi i wybierać się na krótkie wycieczki rowerowe. Taka forma będzie z całą pewnością o wiele bardziej atrakcyjna. Kiedy tylko będziemy mieli okazję powinniśmy skosztować lokalnych przysmaków. Zalicza się do nich potrawy, które przygotowuje się z ziemniaków, boczku, kiełbasy oraz rozmaitych przypraw. Przyrządza się je w żeliwnym garnku, który umieszcza się w ognisku. Warto skosztować również tatarczucha. Jest to gryczany chleb, który podaje się z kozim serem. Potrawy te dostępne są właściwie we wszystkich restauracjach, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd. Wycieczkę warto rozpocząć w Olsztynie. Znajdują się tutaj ruiny zamku, które niegdyś był uważany za największą warownię na całej trasie. Warto udać się tutaj, kiedy organizowane są tu pokazy światło i dźwięk.

Bułgaria

Bułgaria

Państwo znajduje się w Europie, a dokładnie w południowo-wschodniej części, na Bałkanach. Stolicą Sofia, uważana jest za bardzo piękne miejsce. Bułgaria została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku. Powierzchnia całkowita wynosi około 111 tysięcy kilometrów kwadratowych. Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem wilgotniejszy. Najpiękniejszym zabytkiem jest miasto Nesebyr, które położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego zostało nazywane też bajecznym miastem. Znajdują się tam ruiny murów obronnych, baszt i arkad. Godny podziwu jest rezerwat przyrody Srebryna, w którym znajduje się także jezioro. W nim występuje 67 gatunków roślin, 39 gatunków ssaków, 21 gatunków gadów i płazów, i więcej niż 10 gatunków ryb. Rezerwat ten znany jest z wielu gatunków ptaków, dokładnie 179 rodzaju. Między innymi znajdują się tam: pelikany, czaple i kormorany. Drugim zabytkiem jest Grobowiec tracki w Swesztarii, czyli grobowiec wodza trackiego plemienia Getów, odkryty w 1982 roku. Biura podróży latem mają najwięcej pracy. Lato kojarzy nam się głównie z wakacjami i upalnymi temperaturami. Dlatego wiele osób wybiera urlopy właśnie w porze letniej. Jeśli mają dzieci w wieku szkolnym to po prostu są do tego zmuszeni. W biurach podróży często namawia się turystów do tego żeby w podróż wybierali się także jesienią. W ciepłych krajach nadal jest gorąco. Natomiast w kraju jest po prostu wygodniej, gdyż w kurortach jest mniej turystów. Latem turystyka to najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki. Turyści zostawiają naprawdę dużo pieniędzy podczas swoich wojaży. Biura podróży przeżywają prawdziwe oblężenie dlatego często namawiają na ofert jesienne, gdy ruch lekko słabnie. Praca w biurze podczas letnich miesięcy to prawdziwa nauka zawodu, gdyż nie ma wówczas czasu na przysłowiowego lenia. Tymczasem turyści bacznie obserwują na jakim poziomie jest obsługa w biurach podróży. Wystawiają swoje oceny, według których przedstawiają biuro podróży znajomym. Ta szeptana reklama w tej branży sprawdza się znakomicie. Ogólnie, specjaliści zauważyli, że w turystyce najbardziej sprawdza się właśnie ten typ reklamy. Dopiero od niedawna polskie biura podróży zdecydowały się na kampanie telewizyjne. Do tej pory wystarczał katalog i rzesza bardzo zadowolonych klientów. To właśnie podczas letnich wakacji możemy najwięcej dostrzec w pracy biura podróży.

Turystyka zdrowotna

Turystyka zdrowotna

Turystyka zdrowotna jest olejnym tworem podziały turystyki według motywu podróży. W tym mamy styczność z podróżowaniem ściśle uwarunkowanym poprawieniem formy zdrowotnej naszego organizmu. To tłumaczy fakt, dlaczego turystyka zdrowotna jest tak bardzo popularna oraz powszechna wśród społeczeństwa. Turystyka zdrowotna reguluje najczęściej wywiady do sanatoriów. Wszystko po to, aby poprawić nasz stan zdrowia. Nie dziwi więc fakt, że turystyka zdrowotna znajduje powszechne wykorzystanie oraz zastosowanie w codziennym życiu. Jednak turystka zdrowotna niegdyś nie była tak powszechnie stosowana. Działo się tak, ponieważ ludzie nie mieli takich ośrodków oraz nie znali zdrowotnych zastosowań turystyki. Niegdyś jak wiadomo, największa role odgrywała religia. Nie dziwi więc fakt, że turystyka jaka była uprawiana to najczęściej turystyka o podłożu religijnym. Dopiero po rozwojach technologii oraz standardów dotyczących turystyki mogliśmy przekonać się, że istnieją inne turystyki, które mogą być korzystne oraz pozytywne dla naszego organizmu. Taką właśnie turystyką jest sposób podróżowania zdrowotnego. Żeglowanie na polskich jeziorach. Polskie jeziora uważane są za jedne z najpiękniejszych na całym świecie. Jest w tym wiele prawdy. Nasz kraj jest jednym z nielicznych, gdzie na tak niewielkim terenie można spotkać tak wiele jezior. Są to jeziora różnej wielkości – znane i mniej znane, popularne czy wręcz nawet modne oraz takie, które nie są zbyt często uczęszczane. Niektórzy z nas decydują się na spędzenie wakacji na żaglach. Takie spędzanie wakacji w ostatnich czasach jest bardzo popularne. Nie musimy mieć własnej żaglówki czy jachtu, by na wakacje na wodzie się udać. Turystyka żeglugowa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie musimy mieć żadnego doświadczenia, by próbować żaglowania. Musimy jednak zdobyć pewną wiedzę, musimy dowiedzieć się o najważniejszych rzeczach, zachowaniach. Będziemy przecież znajdować się na jeziorze, na otwartej wodzie – a na żaglach może zdarzyć się wiele. Nie potrafimy przewidzieć wszystkiego. A na jachtach taka przewidywalność, taka intuicja to rzecz konieczna. Dzięki temu będziemy czuć się bezpiecznie. Musimy więc zachować ostrożność. Tam nie ma miejsca na żarty a żeglowanie to nie proste zadanie. I doskonale o tym wiemy – nawet jeżeli nigdy nie pływaliśmy, jeżeli dopiero zdobywamy doświadczenie. A przecież każdy z nas kiedyś zaczyna – nie zawsze wszystko wiemy – musimy się tego nauczyć, także i żeglowania.

Tunezja

Tunezja

Jedno z najpiękniejszych państw arabskich. Licząca około 163 tysięcy kilometrów kwadratowych. Leży ono w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym i graniczy z Algierią i Libią. Północ tego kraju jest górzysta i gęsto zalesiona jednak im dalej na południe to ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche. Klimat na wybrzeżu jest śródziemnomorski, a na wschodzie bardziej suchy natomiast na północ podzwrotnikowy i na południu skrajnie suchy. Najpiękniejszym zabytkiem jest El Jem, czyli Koloseum jest ono znakiem panowania Rzymian na tych terenach. Swoją wielkością 148 metrów długości, 122 metrów szerokości i 35 metrów wysokości dorównuje ono Koloseum w Rzymie, ale jest ono lepiej od niego zachowane. Następnym doskonale zachowanym świadectwem wielowiekowej historii jest punicka osada Kerkouane jest to wyjątkowe miejsce, które rozwijało się doskonale przez wiele wieków. Zostało one zasypane przez piasek odkryto je dopiero podczas prac wykopaliskowych w latach 1957-1961. Cmentarzysko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego.Mapa prawdę Ci powie czyli umiejętność korzystania z atlasów
Podczas każdej podróży najważniejsza umiejętność korzystania z map i przewodników. To bardzo ważne, gdyż wyprawa w nieznane może skończyć się zgubieniem trasy i problemami z powrotem do miejsca, z którego wyruszaliśmy. Poza tym przewodniki są naszpikowane informacjami odnośnie atrakcji turystycznych, które można odwiedzić na trasie podróży. Jeśli wybieramy się w góry to mapa jest obowiązkowa. Nawet doświadczeni piechurzy nie ruszają się bez niej z domu. Umiejętność jej czytania to podstawowa umiejętność każdego kto decyduje się na aktywny wypoczynek. Wydaje się, że to nic trudnego, ale wystarczy wziąć do ręki mapę jednego masywu górskiego i okazuje się, że ilość szlaków, powoduje pewne zagubienie. Jest ono widoczne na twarzy każdego turysty, który pierwszy raz ma mapę przed oczami. Na szczęście legenda wszystko dokładnie tłumaczy. W górach bardzo mylące są barwy szlaków. Turyści są przekonani, że barwy odpowiadają stopniowi trudności szlaku, tymczasem one informują o długości trasy czy też walorach edukacyjnych. Te właśnie informacje zawarte są na mapach i w przewodnikach, dlatego dobrze jest orientować się w standardowym układzie takich dokumentów. Zdarzało się, że turyści nie mieli pojęcia, że na mapie znajduje się legenda, która ma im pomóc w ogólnym rozeznaniu. Na szczęście polska edukacja przewiduje naukę czytania map już w szkole podstawowej.