Archive for Grudzień, 2015

Warte odwiedzenia Zakopane

Warte odwiedzenia Zakopane

Wśród polskich miast, które cieszą się wielką popularnością wśród turystów znajduje się Zakopane. Jest to niewielkie miasteczko, które położone jest w otoczeniu pięknych Tatr, czyli najwyższych gór w Polsce. Niewątpliwie największą atrakcją Zakopanego jest właśnie bliskość Tatr. Nie oznacza to jednak, że w mieście nie znajdują się żadne inne atrakcje. Z całą pewnością do wielkich atrakcji miasta zalicza się przede wszystkim kolejki, które wwożą turystów na szczyty różnych gór. Na ich czele znajduje się oczywiście kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Wśród turystów cieszy się ona tak wielką popularnością, że w szczycie sezonu turystycznego trzeba czekać nawet kilka godzin aby z niej skorzystać. Kolejką kolejką jest kolejka na Gubałówkę. Cieszy się ona już nieco mniejszą popularnością. Najmniej popularna jest ta kolejka, która wwozi turystów na Butory Wierch. Obecnie jedną z większych atrakcji miasta jest również skocznia narciarska Wielka Krokiew. Co roku organizowane są na niej zawody Pucharu Świata. Zawody mają tutaj miejsce zarówno latem, jak i zimą. Wielu turystów decyduje się na przyjazd do Zakopanego właśnie wtedy, kiedy miejsce mają tutaj zawody. Oczywiście nie można zapomnieć również o wspaniałych obiektach sakralnych, których w Zakopanem nie brakuje. Wspomnieć trzeba chociażby dawny kościół parafialny oraz kaplicę na Jaszczurówce. Godny uwagi jest również tak zwany nowy kościół parafialny, który znajduje się na Krupówkach.

Warty odwiedzenia Kraków

Warty odwiedzenia Kraków

W Polsce znajduje się wiele naprawdę interesujących miast, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednym z nich jest z całą pewnością Kraków, który nie bez powodu uważany jest za jedno z piękniejszych polskich miast. Znajdziemy w nim wiele naprawdę interesujących zabytków oraz pięknych miejsc. Będąc w Krakowie z całą pewnością warto udać się do dawnej dzielnicy żydowskiej, która określana jest mianem Kazimierza. Jeszcze kilka lat temu mało kto był tak odważny żeby udać się tutaj po zmierzchu. Dzisiaj miejsce to zostało piękne odrestaurowane i stanowi serce artystycznej części miasta. Mimo tego, że miejsce to zostało odrestaurowane nie zatraciło ono zupełnie swojego dawnego charakteru. Na każdym kroku można to dostrzec. Przykładem są chociażby mieszczące się tutaj do dzisiaj latarnie, które umieszczone są na drewnianych słupach. Latarnie te mają ponad sto lat. Plac Nowy oraz ulica Szeroka to często miejsca różnorakich festiwali oraz koncertów. To właśnie tutaj ma miejsce słynny festiwal chleba. Z całą pewnością będąc w Krakowie nie można również zapomnieć o wizycie na krakowskim Rynku Głównym. To właśnie to miejsce przyciąga co roku największe tłumy turystów. Znajdziemy tutaj przepiękny Kościół Mariacki oraz słynne Sukiennice. Pod Rynkiem ciągnie się również muzeum, które uważana jest za najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w całej Europie. Każdy, kto odwiedza Kraków powinien również pamiętać o Wawelu.

Włochy

Włochy

Włochy – europejskie państwo leżące na Półwyspie Apenińskim. Oblewany wodami Morza Adriatyckiego, Jońskiego, Tyrreńskiego oraz Śródziemnego posiada ogromną linię brzegową. Jest to jedno z ośmiu najbogatszych państw świata miedzy innymi dzięki turystyce oraz produkcji samochodów. Chyba każdemu z hasłem „Włochy” kojarzy się marka Ferrari. Znajduję się tam też profesjonalny tor wyścigowy – Monza, na której odbywają się wyścigu Formuły 1. Włochy posiadają wiele wartych odwiedzenia miast. Są to między innymi Rzym z takimi zabytkami jak: Forum Romanum, Kapitol, Koloseum, Pantenon, Piazza del Popolo, ołtarz Pokoju, Plac Wenecji. W Rzymie znajduje się tez państwo kościelne Watykan gdzie warto zajrzeć. Oprócz tego niezbędnym miejscem jest Wenecja. Miasto jedyne w swoim rodzaju w pełni położone na Morzu Adriatyckim. Nie znajdziemy tak dróg i pojazdów typu autobus i innych, są tam kanały i łodzie. Próżno szukać gdzieś tak oryginalnego miasta. Oprócz tego istotnym miejscem jest Mediolan zwany europejskim nowym Jorkiem. Przepych, bogactwo i hazard rządzi tym miastem. Cele i zadania Światowej Organizacji Turystyki.
Światowa Organizacja Turystyki jest organem międzynarodowym stworzonym w 1925 roku. Jego zadaniem jest promocja turystyki. Od roku 1976 związana jest z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Jej główna siedziba znajduje się w Madrycie. Na chwilę obecną należy do niej 154 krajów. Przesłaniem tej organizacji jest to, że turystyka jest bogactwem dla osoby ludzkiej, dla rodziny, dla kraju i dla całego świata. Według tej misji, organ ten chce stworzyć świadomość korzyści jakie płyną z turystyki w życiu, kulturze i gospodarce. Organami wewnętrznymi są: walne zgromadzenie, rada wykonawcza i inne organy zależne. Na walnym zgromadzeniu jego członkowie zbierają się co dwa lata. Organy zależne zbierają się co rok. Pozwalają one na utrzymywanie kontaktu z krajami członkowskimi. Rada Wykonawcza ma za zadanie podejmowanie, za zgodą Sekretarza Generalnego, decyzji potrzebnych do wykonania rozporządzeń walnego zgromadzenia. Rada zbiera się przynajmniej dwa razy w roku. Światowa Organizacja Turystyki ma zatem wielkie znaczenie dla poprawnego rozwoju w turystyce światowej. Od jej decyzji zależy wiele, i dba ona o jakość usług turystycznych w praktyce dla każdego podróżującego. Od 1980 roku obchodzi się dzień 27 września jako Światowy Dzień turystyki. Dzień ten ma za zadanie poszerzanie wiedzy wspólnoty międzynarodowej o wartościach współczesnej turystyki.

Kolejne aspekty turystyki

Kolejne aspekty turystyki

Do kolejnych aspektów turystyki w nauce możemy zaliczyć aspekt psychologiczny. Turystyka wywiera na nasza psychikę ogromny wpływ. Jej brak może spowodować wiele negatywnych skutków. Aspekt tego rodzaju reguluje wszystkie potrzeby człowieka związane z turystyką. Nie można ignorować tej dziedziny życia. Może to skończyć się dla nas bardzo źle. Ponadto aspekt ten uwarunkowuje motywy naszych podróży. Psychika odpowiada za wybory naszych celów podróży. Jest to bardzo ważne gdyż miejsca w które podróżujemy warunkują fakt, czy będziemy zadowoleni z naszego wypoczynku. Często bywa tak, że niestety nie jesteśmy zadowoleni z warunków oraz ogółu naszej podróży. To również ma wpływ na naszą psychikę. Należy więc pamiętać, by dobierać miejsca oraz cele podróży zgodnie z naszymi potrzebami oraz wymaganiami. Wszystko p oto, aby poprawić swój humor oraz samopoczucie. Nie chcemy przecież czuć się jeszcze gorzej po odbytym urlopie lub podróży. To pokazuje, jak bardzo ważny jest aspekt psychologiczny oraz jak bardzo turystyka jest połączona z tego rodzaju aspektem. Wczasy zagraniczne dla zapracowanych. Obecnie w dużych miastach coraz więcej osób ma ciekawą i co ważniejsze, dobrze płatna pracę. Dzięki temu nie tylko mogą sobie pozwolić na dostatnie życie przez cały rok. Mogą sobie również przynajmniej raz do roku zorganizować wyjazd na urlop. Chociaż wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się miejscowości turystyczne w kraju, to jednak regularnie wzrasta tez zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. Jeszcze jakiś czas temu problemem były zamknięte granice oraz bariera językowa. Obecnie problemy te rozwiązują biura podróży, których jest coraz więcej w dużych miastach. Nic więc dziwnego, że zapracowane na co dzień osoby chętnie decydują się na kupowanie zorganizowanych wczasów czy wycieczek. Konkurencja na rynku turystycznym jest spora, dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do promocji i reklamy. Każde biuro podróży co kilka miesięcy wydaje kolorowe katalogi, w których szczegółowo zaprezentowana jest cała oferta wycieczek i wczasów. Na kolorowych kartach można więc znaleźć informacje ogólne o krajach, jak zdjęcia atrakcji i ramowy plan całego wyjazdu. W katalogach też zamieszczona jest zawsze informacja o orientacyjnej cenie i także o planowanych terminach wyjazdów. Zwykle w cenie są już zawarte pewne świadczenia, ale klient na własne życzenie może wykupić również świadczenia dodatkowe. Może również liczyć na rabaty i promocje od biura przy wykupowaniu już wczasów.

Turystyka w Polsce

Turystyka w Polsce

Do najważniejszych wydarzeń związanych z Polską turystyką możemy zaliczyć wiele przełomowych dat, które pozwoliły oraz ukazywały nam rozwój tej dziedziny życia, która poniekąd jest obecna w życiu każdego człowieka. Początkiem turystyki w Polsce jest wiek jedenasty. Wówczas odbywano sporadyczne wyprawy oraz podróże, głównie w celach handlowych. Jak można się domyśleć, w tamtych czasach powstało wiele szlaków handlowych. Ponadto podróżowano na tle religijnym oraz dyplomatyczny .Kolejne wydarzenia miały miejsca w czternastym wieku. Wówczas podróże rozpoczęli uczniowie oraz młodzież. Jak można się domyśleć, były to podróże krótkie, ukazujące historię odwiedzanego miejsca. Nie podróżowano wówczas daleko, ponieważ nie pozwalały na to środki oraz technologia. Najczęściej Polska młodzież podróżowała do uniwersytetów, które znajdowały się w zachodniej Europie. W wieku szesnastym podróże rozpoczęli polscy arystokraci. Były to wycieczki typowo rekreacyjne, które miały na celu dać upragniony spokój oraz wyciszenie arystokratom. Podróżowanie z dziećmi, jako rozrywka. Podróże, w które zabieramy nasze pociechy są wyjątkowe, szczególnie poprzez sam fakt, że jesteśmy jak najbardziej zachwyceni ludźmi, jacy z nami przebywają na wczasach. Dzieci jednak mają to do siebie, że potrafią się nieźle dać we znaki, jeśli nad nimi nie panujemy. Z nimi mamy zapewnione znacznie liczniejsze atrakcje turystyczne, niż te, które proponuje nam tylko i wyłącznie biuro. Dzieci rozrabiają, nieustannie trzeba je mieć na oku. Nie wolno o nich zapominać, nie można nawet na chwilę stracić ich z pola widzenie, gdyż może się to źle skończyć. Jednak rodzinne wakacje to wspaniała rozrywka, jaka pozwala na odpoczynek i to w pełnym wymiarze godzinowym. Dzieci mają wiele pomysłów, na to, jak spędzić czas. jednych z nich trzeba bardziej strzec, inne upilnować potrafią się same. Jeśli mamy już starsze dzieci, możemy być o nie spokojni, a sami zwyczajnie odpoczywać. Największą rozrywką poza podróżowaniem z dziećmi, jest zabieranie ich na place zabaw, w których każdy maluch pokazuje, ile ma w sobie tak naprawdę siły i energii witalnej. Gdyby dzieci siedziały spokojnie, rodzice podczas wypoczynku powinni się o nie niepokoić, gdyż dzieci wiedząc, że mają wakacje, nie potrafią w żaden sposób się opanować i zapomnieć o tym, jak bardzo im dobrze w czasie, kiedy sielanka jest tematem przewodnim.