Archive for Lipiec, 2016

Historia turystyki polskiej

Historia turystyki polskiej

Na kartach historii turystyki polskiej na pewno możemy znaleźć wzmianki o dacie 1906. Wówczas powstało pierwsze schronisko turystyczne, które znajdowało się w Bieszczadach Zachodnich. Placówka tego rodzaju otrzymała własnego patrona, którym był Hugon Zapałowicz. Pierwsze w Polsce schronisko turystyczne umiejscowione było na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. W tym samym roku miało miejsce kolejne bardzo ważne wydarzenie. Mowa oczywiście o powstaniu oraz rozpoczęciu swojej działalności na terenie Polski Towarzystwa Krajoznawczego. Jak widać, Polska nie była ostatnim krajem, w porównaniu do innych państw. Pod względem turystyki nasz kraj rozwijał się wzorowo. Na pewno rozwojowi temu przyczyniły się tereny typowo górskie, które sprzyjały rozwijaniu się turystyki. Podróżni chętnie przyjeżdżali w polskie góry by podziwiać faunę oraz florę tego pięknego miejsca. To pozwoliło nam na odpowiedni rozwój turystyki w naszym kraju. Oprócz tego Polska posiada wiele zabytków oraz historycznych miejsc, które również przyciągają turystów. Gdzie najlepiej pojechać na wakacje? Ludzie najchętniej biorą urlopy w miesiącach letnich. Wysokie temperatury, długie dni i duża ilość słońca zawsze bardzo korzystnie wpływają na organizm i psychikę człowieka. Można się w tym czasie zrelaksować, nabrać odpowiedniego dystansu do codziennych spraw i zregenerować nadwątlone przez rok intensywnej pracy siły. Takiego solidnego wypoczynku co najmniej raz w roku potrzebuje każdy, niezależnie od płci, wieku czy rodzaju wykonywanej pracy. Jeszcze kilka lat temu ludzie podróżowali przede wszystkim po własnym kraju. Żeby zaoszczędzić, niektórzy chętnie odwiedzali rodzinę i przyjaciół. W Polsce największym zainteresowaniem cieszyły się zawsze wybrzeże Bałtyku, Karkonosze oraz Tatry. Obecnie jednak coraz więcej osób chętnie odwiedza biura podróży i wykupuje wczasy za granicą. W zależności od indywidualnych preferencji, turyści mogą zdecydować się na wycieczki objazdowe, wczasy albo wczasy połączone ze zwiedzaniem. Miłośnicy krajoznawstwa najchętniej jadą do krajów Europy Zachodniej. Ciekawą historię oraz interesujące zabytki architektury posiadają Francja, Wielka Brytania czy Włochy. Chcąc jednak odpocząć na plaży, ludzie zazwyczaj decydują się na wczasy nad Morzem Śródziemnym. Najwięcej wczasowiczów wypoczywa na hiszpańskich wybrzeżach. Popularne są również kurorty włoskie, francuskie, greckie czy tureckie.

Hotele o luksusie najwyższej klasy

Hotele o luksusie najwyższej klasy

Wprawdzie według międzynarodowych standardów, hotele mieszczą się w kategorii gwiazdkowej od jednej do pięciu, są na świecie hotele, które podają w swoich informatorach nawet o swojej kategorii sześcio czy siedmiogwiazdkowej, ale to już wyłącznie w celu podkreślenia swojej wyjątkowo luksusowej oferty dla gości. Głównie dotyczy to kilku hoteli znajdujących się na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak wygląda taki luksus w najlepszym wydaniu? Właściciele jednego z takich hoteli nie nazywają obiektu hotelem, ale pałacem. Pałac – hotel spełnia wszelkie zachcianki swoich gości, którzy między innymi otrzymują do dyspozycji przez całą dobę osobistego kamerdynera. Na dachu wieżowca mieści się lądowisko dla helikopterów – specjalna winda zwozi gości od razu na dane piętro, zapewniona jest więc całkowita dyskrecja. „Najdrożsi’ goście mają także do dyspozycji limuzynę z kierowcą, lub helikopter, który może ich zawieźć w wybrane przez nich miejsce. W przypadku tego hotelu, jego kategoryzacja w ramach odpowiedniej ilości gwiazdek nie ma zastosowania – wyznacznikiem luksusu jest tu cena pobytu za jedna dobę, a jest to koszt od kilku tysięcy Euro powyżej. Continue reading “Hotele o luksusie najwyższej klasy” »

Cele turystyki religijnej

Cele turystyki religijnej

Jak można się domyśleć, celami turystyki religijnej mogą być różnego rodzaju miejsca święte oraz charakterystyczne dla danej religii. Jednak czy to aby na pewno wszystko? Otóż odpowiedź jest jednoznaczna. Turystyka religijna najczęściej sprowadza się do podróżowania oraz odwiedzania miejsc kultu określonej oraz danej religii lub wyznania. Jednak oprócz tego, wierzący bardzo często podróżują po to, aby odwiedzić obiekty sakralne lub symbole charakterystyczne dla swojej religii lub wyznania. Ponadto wierzący bardzo często wybierają się w podróże na tle religijnym do grobowców oraz świątyń. Bardzo popularne są również miejsca, w których niegdyś działali oraz uwieczniali swoje postępy ludzie święci. W takich miejscach są oni najczęściej również pochowani. To tym bardziej skłaniają osoby wierzące do odwiedzania takich miejsc. Oprócz tego, do celów turystyki o podłożu religijnym możemy zaliczyć spotkania z ważnymi osobami, które są traktowane przez wierzących jako autorytety danej religii lub wyznania. Zamiana metropolii na małe miasteczko. Duża część ludzi każde wakacje spędza poza granicami kraju. Wybiera państwa, która słyną z ciekawych zabytków. Ale również innej kultury i obyczajów. Nie każdego jednak interesują budowle. Inni wolą zobaczyć jak wygląda życie ludzi po drugiej stronie półkuli. Na takie wyprawy decydują się głównie ludzie młodzi. Osoby, które chcą zwiedzać i podróżować. Są oni wszystkiego ciekawi, a przy tym odważni. Bowiem takie wyjazdy nie zawsze są bezpieczne. Ale obok młodego pokolenia funkcjonuje starsze. Pokolenie, które przeżyło już trochę w swoim życiu i doświadczyło wiele rzeczy. Teraz woli odpoczywać. Bardzo często osoby te spędzają swój czas w posiadłościach agroturystycznych. Miejscach, gdzie świeżego powietrza nigdy nie brakuje. A dodatkowo ma się bliski kontakt z naturą. Coraz częściej rodziny decydują się na taki wyjazd. Uciekają one na kilka dni z wielkich miast i chowają się w małych miasteczkach, a nawet wioseczkach. Obcowanie z przyrodą to jeden walor. Ale są również inne. Możliwość zobaczenia jak prowadzi się gospodarstwo, szansa pokarmienia zwierząt, a także spróbowania tradycyjnej kuchni. Bowiem osoby, które prowadzą swoje gospodarstwo ciągle zajmują się wyrobem swoich, swojskich produktów. Czyli potraw, które trudno jest znaleźć na sklepowych półkach. Turystka ma wiele twarzy. Dla każdego pod tym pojęciem kryje się zupełnie coś innego. Każdy ma inny sposób spędzania wolnego czasu.