Archive for Październik, 2016

Historia turystyki

Historia turystyki

Jak można się domyśleć, turystyka byłą obecna już bardzo dawno temu. Pierwsze wycieczki, które mogły być zaliczone do turystyki odbywały się już w starożytności. Oczywiście różniły się one znacząco, jednak nie należy porównywać ówczesnych standardów do dzisiejszych, oferowanych nam przez rozwijającą się każdego dnia naukę. Historia turystki sięga starożytności. Wówczas ludzie podróżowali bo musieli. Zmuszały ich do tego warunki atmosferyczne oraz fakt, że by przeżyć musza opuścić dane miejsce na jakiś czas. Jak widać, wówczas nikt nie podróżował dla przyjemności oraz rekreacji. Wtedy nie znano jeszcze takich pojęć oraz sposobów odpoczywania. Ponadto nikt nie mógł podróżować daleko. Wiązało się to z ogromnymi kosztami oraz utrudnieniami. Zdążało się tak ,że nawet najkrótsze wycieczki były odbywane jedynie na krótkich dystansach, a korzystali z nich jedynie najbardziej zamożni mieszkańcy starożytności. Mimo to, już wówczas narodził się zalążek obecnej turystyki oraz standardów, które posiadamy obecnie i których masowo korzystamy. Ferie zimowe w górach. W ciągu roku większość z nas może sobie pozwolić na dwukrotny urlop. Ten letni zazwyczaj jest nieco dłuższy, zimą decydujemy się na krótsze wyjazdy. Wszyscy doskonale wiemy, jak pozytywnie wpływają na nas takie właśnie wyjazdy. Chętnie podróżujemy i zwiedzamy. Sprawia nam to wielką radość. Ferie zimowe najczęściej spędzamy w górach. Górskie miejscowości to zimowe kurorty chętnie odwiedzane przez turystów z całego kraju a także i przez tych, którzy przybywają zza granicy, by zobaczyć piękno naszych polskich gór. A góry w Polsce są naprawdę piękne. Możemy wybrać się w Tatry, Bieszczady czy Sudety. Możliwości mamy wiele. Czasami każdego roku wybieramy się do innej górskiej miejscowości, by zobaczyć zakątek, którego jeszcze nie znamy, którego jeszcze nie widzieliśmy a czasami przez cały czas jeździmy do jednej miejscowości, która naszym zdaniem jest najpiękniejsza, w której ferie zawsze są udane. Taką miejscowością bardzo często jest Zakopane. Każdej zimy odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów, który chcą pojeździć na nartach czy sankach lub po prostu pospacerować Krupówkami. Zakopane, ale także inne górskie miejscowości mają swój niepowtarzalny klimat. Lubimy tam jeździć. W takich miejscach wypoczywamy, relaksujemy się i jednocześnie jesteśmy bardzo aktywni. A atrakcji czeka nas bardzo wiele.

Turystyka medyczna

Turystyka medyczna

Uprawiamy bardzo różne rodzaje turystyki. Najczęściej wyjeżdżamy do innych krajów, by odpocząć, ale i by zwiedzić, by zobaczyć, jak inne kraje wyglądają. Podróżują najczęściej ludzie młodzi, chętnie podejmujący różne wyzwania, nie obawiający się nowych sytuacji. A przecież taka wycieczka za granicę bardzo często związana jest chociażby z niewielkim stresem. Obawiamy się, czy nasza podróż przebiegnie tak, jak powinna, bez komplikacji, czy hotel będzie taki, jak opisuje organizator. Są jednak i osoby, które uprawiają turystykę medyczną. Są różne kraje, różni lekarze, ale i różne ceny zabiegów. Dbamy o zdrowie, chcemy, by wszystkie zabiegi, leczenia wykonywane były na jak najwyższym poziomie. Dlatego też czasami decydujemy się na wyjazd do innych krajów i tam podejmujemy leczenie, poddajemy się operacjom, zabiegom. Robimy tak z różnych powodów – czasami nie mamy zaufania do krajowych lekarzy, czasami koszty takich zabiegów w naszym kraju są znacznie wyższe niż u naszych sąsiadów. Takie wyjazdy w celu leczenia to turystyka medyczna. Turystyka sakralna, czyli pielgrzymki. Pielgrzymki to szczególny rodzaj turystyki. Są połączeniem zwiedzania ciekawych historycznie miejsc z czasem skupienia i modlitwy. Najczęściej organizowane są przez kościół. Istnieją nawet specjalne zakony, które zajmują się obsługą grup pątników. Specjalne biura podróży prowadzone przez osoby duchowne zapewniają ciekawy program, ale też opiekę duszpasterską w czasie całego wyjazdu. Najpopularniejszymi miejscami, do których udają się pielgrzymi, są oczywiście wszystkie te związane z cudownymi objawieniami. Innym ważnym kierunkiem jest Izrael, czyli miejsce, w którym działy się wydarzenia opisane w Biblii. Oczywiście ważnym punktem na pielgrzymkowej mapie świata jest Rzym. Tutaj wierni chcą pomodlić się w najważniejszym i największym kościele katolickim, a także przy grobie świętego Piotra oraz od niedawna także przy sarkofagu, w którym pochowany został Jan Paweł II. Katolicy wyruszają też do Fatimy, Lourdes i Medjugorie. Jednak nie tylko wyznawcy tej religii podróżują z powodów wiary. Najsłynniejszą pielgrzymką, odbywającą się co roku, jest pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki. Muzułmanie z całego świata przybywają tu, by spełnić swój religijny obowiązek. W Polsce pątnicy najczęściej udają się do Częstochowy. Przybywają jednak także do innych miejsc, takich jak Święta Lipka czy Licheń. Prawosławni co roku zbierają się na górze Grabarce.

Turystyka nad morzem

Turystyka nad morzem

Praktycznie każdy człowiek przynajmniej od czasu do czasu lubi, gdzieś wyjechać na wakacje z rodziną, przyjaciółmi, czy też samotnie. To, z kim spędzamy pobyt wypoczynkowy zależy przecież od tego, jak żyjemy i co lubimy robić. Każdy człowiek posiada swoje upodobania także do miejsca, w którym powinien spędzić swoje wakacje. Niektórzy twierdzą, że nic nie, jest, tak piękne, jak nasze morze. Prawdą, jest, że widoki plaży o zachodzie słońca, są nieporównywalne i potrafią przyciągnąć wiele osób. Dodatkowo duża ilość atrakcji także wpływa na to, że ludzie lubią spędzać czas nad morzem. Oczywiście o wiele milej, jest, gdy dopisuje słoneczna pogoda. Wtedy nie zabraknąć może także kąpieli morskich. Woda bywa często zimna, ale, to nie przeszkadza wielu osobom, które w upalne dni właśnie w wodzie odnajdują swoje ulubione spędzanie czasu. Takie zabawy w wodzie, są uwielbiane szczególnie przez dzieci, ale i dorośli nie pogardzą możliwością popływania w morzu. Spora liczba osób uwielbia także opalać się na plaży. Continue reading “Turystyka nad morzem” »