Archive for Luty, 2017

Turcja

Turcja

Turcja, państwo położone na półwyspie Azja Mniejsza oczywiście w Azji oblewane wodami: Morza Czarnego, od zachodu Morza Egejskiego i Morza Marmara, a od południa Morza Śródziemnego. Kraj ten może i nie jest potentatem w kwestii turystyka, ale ona sama zajmuje ważne kwestie w jego strukturze, gdyż rozwija się bardzo szybko, najszybciej z innych dziedzin tamtejszej gospodarki. Turcja posiada z swych granicach wiele zabytków kultury antycznej, są to między innymi: Pergamon, Troja, Side, Efez, Hierapolis, Izmir, Milet, Aspendos oraz Kapadocja. Niektóre z nich, np. zabytkowe dzielnice Stambułu – stolicy Turcji, Narodowy Park Göreme czy Grobowiec Nemrut Dagi zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kulminacyjnym miejscem na mapie wycieczki po Turcji jest Efez. Najlepiej obok Pompei 1 o zachowane starożytne miasto. Zobaczyć tam można miedzy innymi miejsce letnich festiwali jak był Amfiteatr. Sardis to kolejny zbiór ruin, tym razem do starożytne miasto Sardis bardzo dobrze zachowane do dziś. Ogólnie w Turcji większość zabytków to ruiny i budowle ze starożytności.Podróż za jeden uśmiech czyli jedziemy autostopem
Kiedyś ludzie w większości podróży odbywali autostopem. Nikt się nie obawiał psychopatów, którzy tylko czekają na samotnie podróżujących. Ten tren zanika, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem w naszym kraju autostopowicze są nadal powszechnym zjawiskiem. Wielu z nich nie wyobraża sobie innego sposobu podróżowania. Jedyną zapłatą za podwiezienie do celu jest uśmiech, który dla wielu kierowców jest ratunkiem przed zgorzknieniem. Odwiedzanie miejsc, które są atrakcjami turystycznymi ma niesamowity wpływ na dziecko. Jednak trzeba je dobrze poznać przed pierwszą długą wyprawą. Raczej niewskazane jest także podróżowanie autostopem. Jednak samotna jazda autostopem jest niezapomnianym przeżyciem. Turystyka polegająca na zwiedzaniu całego kraju za pomocą życzliwych kierowców i miejsca w ich pojazdach, znów zdobywa dużą popularność. Autostopowicze są uzależnieni od poznawania nowych ludzi. W ten sposób można się wiele nauczyć o innych krajach i ich kulturze. A to potrzebne jest każdemu człowiekowi, który pragnie się stale rozwijać. Jazda autostopem to nie tylko wyzwanie to także lekcja pokory i cierpliwości, szczególnie podczas deszczu, gdy nie można złapać ani jednego samochodu, który może uratować autostopowicza. Zahartowanie, przez jazdę z nieznajomymi, roztacza coraz większe możliwości przed turystami.

Rodzaje turystyki

Rodzaje turystyki

Turystyka jest bardzo ogólnym terminem, który nie reguluje wszystkich procesów oraz atrakcji związanych z podróżowaniem. By dokładniej dowiedzieć się, o jaki rodzaj turystyki chodzi musimy zgłębić się w tego rodzaju pojęcie oraz podział. Można się domyśleć, że tak rozległe oraz ogólne pojęcie jakim jest turystyka posiada swoisty podział na różne kategorie. W tym przypadku możemy wyróżnić turystykę poznawczą, turystykę wypoczynkową, turystykę kwalifikowaną, turystykę zdrowotną, turystykę biznesową oraz turystykę religijną. Wszystkie wcześniej wymienione terminy regulują bezpośrednio termin, którym jest ogólne pojecie turystyki. Każdy rodzaj podróżowania posiada charakterystyczne cechy, które odróżniają je od innych. Już samo wypowiedzenie tego terminu może nam dać bezpośrednio oraz częściowy wgląd na cała sytuację oraz planowaną podróż. Po to właśnie stosuje się profesjonalne terminy oraz podział turystyki. Wszystko na potrzeby określenia, dokąd oraz w jakim celu wyjeżdżamy by odpocząć lub zwiedzić. Przemieszczanie się na wakacjach. Na wakacje wyjeżdżamy w różne miejsca. Czasami jest to podróżowanie po kraju, czasami zagraniczny wyjazd. Jeżeli w taką podróż udajemy się własnym samochodem wówczas nie będziemy mieć żadnych problemów z przemieszczaniem się. Wsiadamy w auto i jedziemy, gdzie tylko chcemy, kiedy chcemy. Nie ma żadnych ograniczeń. Ale przecież nie zawsze na wakacje jeździmy własnym samochodem. Czasami jest zbyt daleko, by udać się w drogę autem. Wybieramy inne możliwości, inne środki lokomocji – pociąg, samolot, autokar. Liczą się również oszczędności, ale także i nasza wygoda czy komfort. Będąc już na miejscu musimy zdecydować się, jakim środkiem lokomocji będziemy się przemieszczać – a przecież na wakacjach przemieszczanie się to konieczność. Jednak zazwyczaj mamy wiele różnych możliwości, wiele alternatyw. Możemy poruszać się taksówką, ale również możemy zdecydować się na komunikację miejską. A w kurortach z całą pewnością taka komunikacja jest. Nie musimy więc obawiać się tego, że nie będziemy mieli możliwości zwiedzać, że nie będziemy mogli poruszać się po mieście. Będąc za granicą najchętniej wybieramy taksówki – a te są ogólnie dostępne dla turystów. Możliwe jest negocjowanie cen za kurs, co jest bardzo korzystne – możemy sporo utargować i przemieszczać się za naprawdę niewielkie pieniądze w komfortowych warunkach.

Agroturystyka

Agroturystyka

Agroturystyka jest znanym oraz popularnym pojęciem, które wchodzi bezpośrednio w skład turystyki wypoczynkowej. Agroturystyka, jak sama nazwa wskazuje, jest związana z działalnością gospodarstw rolnych. Takie przystosowane do przyjmowania gości gospodarstwa turystyczne są bardzo popularne na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że coraz większe grono turystów decyduje się na agroturystykę. Wiąże się to z licznymi korzyściami. Taki pobyt oferuje bardzo wiele atrakcji, rozpoczynając od przechadzek po pięknych krajobrazach, wycieczek rowerowych, jazdach konną, a kończąc na wspólnych śpiewach przy ognisku oraz pływaniu łódką po pobliskim jeziorze lub stawie. Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne posiadają zarezerwowane miejsca na wiele miesięcy do przodu. To pokazuje, jak bardzo ten rodzaj wypoczynku jest popularny. Oczywiście, czym więcej atrakcji oferowanych przez gospodarzy tym lepiej. Nikt nie lubi podczas swojego urlopu siedzieć bezczynnie. Ilość klientów gospodarstw agroturystycznych w dużej mierze zależy od samych właścicieli. Turystyka i rekreacja jako kierunek na studia. W okresie letnim młodzież chcąca studiować podejmuje decyzje co będzie dalej w życiu robić. Nadchodzi czas kiedy sami musimy zdecydować o swojej przyszłości. Nikt nie może nam narzucić swojej woli. W dzisiejszych czasach istnieje ogromna ilość kierunków. Uczeń ma do wyboru wiele specjalności. Wybierając studia zastanawiamy się, gdzie będziemy po nich pracować i jak duże będzie wynagrodzenie. Musimy połączyć wiele czynników, które decydują o wyborze. Kierunek turystyka i rekreacja to profil dla osób lubiących przyrodę. Osoby, które lubią organizować zajęcia i planować innym czas na pewno nadają się na taki kierunek. Podczas 5 lat będą w stanie przygotować ofertę turystyczną. Konieczna jest znajomość biegle chociaż jednego języka. Najlepiej jakby to był język angielski. Po tym kierunku absolwent będzie gotowy do podjęcia pracy w hotelu, biurze podróży oraz ośrodkach wypoczynkowych. Praca to pomoże rozszerzyć horyzonty. Dzięki niej człowiek poznaje obce kultury, obcuje z naturą oraz organizuje wolny czas sobie i innym. Praca polega na konwersacji z innymi ludźmi. Poprzez prace można odpocząć i robi się to, na co ma się ochotę. Bycie rezydentem jest jedynie przyjemnością. Pensja jest nie mała, a będąc zagranicą wiele korzystamy. Poznawanie nowych kultur jest ciekawe. Mamy zapewnione mieszkanie i na pewien czas mieszkamy w innym kraju.

Podział turystyki biznesowej

Podział turystyki biznesowej

W ogólnej terminologii turystyki możemy wyróżnić wiele rodzajów podróżowania. Jednym z nich jest turystyka biznesowa, która dziel się na wiele celów oraz pod kategorii podróżowania biznesmenów oraz ludzi przedsiębiorczych. W tym przypadku turystyka biznesowa dzieli się na różnego rodzaju spotkania biznesowe, które odbywają się w głównych siedzibach danych firm. Większe firmy posiadają swoje siedziby na całym świecie. To wyjaśnia dlaczego przedstawiciele oraz biznesmeni bardzo często podróżują samolotami. Ponadto do kolejnego podpunktu podziału turystyki biznesowej możemy zaliczyć spotkania motywacyjne. Organizowane są one w celach poprawy osiągnięć oraz efektywności firmy. Już sama nazwa może nam wiele powiedzieć. Są to bardzo ważne spotkania, które organizowane są przez przedsiębiorstwa w czasach kryzysów lub słabszej efektywności. Wówczas notuje się spadek przychodów. Gdy ma to miejsce zwoływana jest rada oraz organizowane są spotkania motywacyjne, na których omawia się problem. Turystyka poprawia finansową kondycję państw. Każde państwo stara się przedstawić ciekawą ofertę turystyczną, która trafi do jak największej ilości potencjalnych turystów. Bowiem nie oszukując się jest to sektor, który przenosi krajowi korzyści. Oczywiście korzyści finansowe. Nie jest zaskoczeniem, że państwa leżące nad morzem cieszą się większym zainteresowaniem. I każdego roku odwiedzane są przez miliona turystów. Ludzi, którzy pragną czystego i ciepłego morza oraz słonecznej pogody. Do krajów, które co roku mogą liczyć na przyjazd miliona turystów należą: Tunezja, Hiszpania, Turcja, Grecja, Egipt czy Portugalia. W tych krajach zarówno rząd, jak i zagraniczni inwestorzy wkładają duże pieniądze, by poszczególne regiony cały czas były atrakcyjne turystycznie. Dlatego państwa te słyną nie tylko z tego, co dała im natura, ale również pięknej i rozbudowanej bazy hotelowej, ciekawych i utrzymanych w dobrym stanie zabytków i centrów rozrywkowych. Niektórzy jadą po to, by odpoczywać. Inni, by się bawić i zwiedzać. Każdy turysta ma inne potrzeby i pomysł na spędzenie swojego urlopu. Dobry sezon letni, czyli sezon, w którym właściciele hoteli cieszyli zawsze pełną liczbą gości potrafi naprawdę wzbogacić budżet państwa o duże pieniądze. Ale je to również dziedzina, o którą po prostu trzeba dbać i inwestować. Ostatnio ludzie coraz częściej są też zainteresowani wyprawami do krajów azjatyckich.

Egipt

Egipt

Egipt to jedno z najpopularniejszych miejsc dokąd udają się Polacy w celu wypoczynku. państwo położone w północno-wschodniej Afryce na półwyspie Synaj w zachodniej Azji. Przeważa tam klimat zwrotnikowy, który bywa skrajnie suchy. Zamieszkiwany tylko w delcie głównej rzeki – Nilu i w jej dolinie. Egipt posiada bardzo rozbudowy system nawadniania skonstruowany jeszcze w starożytności, który w roku 1970 rozbudowano o sztuczną zaporę, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną w Asuanie. Każdy turysta wkraczający na obszar tego starożytnego miasta na pewno zawita do Gizy gdzie będzie mógł obejrzeć powstałe tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa budowle: Wielkiego Sfinksa na tle piramidy Chefrena. Turystyczny kraj utrzymuje się tylko w pieniędzy zostawianych tu przez gości. Riwiera Morza Czerwonego – to przede wszystkim laguny, rafy koralowe i plaże, a prawdziwy raj na ziemi dla amatorów opalania się i nurkowania. W przeźroczystej wodzie można łatwo dobrze każdą rybę. Ale to wszystko bije na głowę jeden zabytek, uznawany za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata Piramida Cheopsa. Do tej pory naukowcy głowią się jak można było wybudować coś takiego nie znając koła. Wyjazd w góry na Ukrainę i Rumunię. Ukraina i Rumunia to kraje, które w wielu z nas budzą obawy. Polacy rzadko decydują się na wyjazdy w tamte rejony. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że oba te kraje cieszą się w Polsce raczej niezbyt przychylną opinią. Wielu ludzi twierdzi, że panuje tam wszechobecna kradzież i korupcja, a turystyka w tych miejscach jest niebezpieczna. Miłośników turystyki górskiej to jednak nie zraża. Wyjeżdżają do Rumunii czy na Ukrainę licząc, że będą mieli okazję wędrować po szlakach niezbyt zniszczonych przez człowieka. Zazwyczaj nie rozczarowują się. Góry rumuńskie są przygotowane do wizyty turystów. Oznacza to, że wytyczono tam specjalne szlaki. Tylko po nich można się poruszać. Gdzieniegdzie znajdziemy też tak zwane schroniska. Najczęściej są to drewniane budynki z łóżkami. Nocleg jest w nich bezpłatny. Nie ma tu jednak żadnych udogodnień, takich jak prysznic czy toaleta. Zazwyczaj jednak trafiamy na specjalnie wyznaczone pola namiotowe, w pobliżu których znajduje się ujęcie pitnej wody. Czasami trafimy też na miejsce, w którym spotkamy ratowników górskich. W zamian za tego typu utrudnienia możemy liczyć na to, że rano obudzi nas wizyta stada dzikich koni w obozowisku. Warunki ukraińskie są jeszcze bardziej spartańskie. Najpopularniejszym szlakiem była tu swego czasu trasa wiodąca dawną granicą miedzy Polską a Ukrainą.

Kolejne charakterystyczne wydarzenia

Kolejne charakterystyczne wydarzenia

Do kolejnych charakterystycznych wydarzeń w polskiej turystyce możemy zaliczyć połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W wyniku tego rodzaju fuzji powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Fuzja miała na celu poprawienie działalności organizacji oraz podniesienie efektywności. Można śmiało powiedzieć, że fuzja była doskonałym krokiem. Dzięki niej organizacja mogła prężniej pracować oraz wykonywać swoje zadania, które ściśle związane były z polską turystyka oraz jej rozwojem. Fuzja dwóch organizacji miała miejsce w 1950 roku. Kolejne lata nie wnosiły większych zmian dotyczących turystyki w Polsce. Dopiero w 1989 roku nastąpiły przemiany ustrojowe, które pozwalały na jeszcze większe oraz lepsze rozpowszechnienie turystyki. Natomiast w 1999 roku powstała Polska Organizacja Turystyki, która swoje działanie opiera do czasów teraźniejszych. Organizacja tego rodzaju znacząco wpłynęła na rozwój polskiej turystyki oraz podróżowania. Bogata oferta biur podróży. Podróżowaniem ludzie interesowali się od zawsze. Jednak bardzo długo było to zarezerwowane tylko dla elit Podróżowało wojsko, przy okazji wypraw wojennych oraz elity, które zazwyczaj oprócz stałych domów, miały również swoje rezydencje poza miastem. W czasach nowożytnych również podróżowała przede wszystkim arystokracja. Wszystko zaczęło się powoli zmieniać, gdy pojawiły się środki masowego transportu. Kolej, następnie samochody i samoloty umożliwiły podróżowanie na długie dystanse w znacznie krótszym czasie niż kiedykolwiek. Powstało również pierwsze biuro podróży. Założono je w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XIX stulecia. Od tego czasu podróżować zaczęły grupy zorganizowane. Dziś w każdym większym mieście działa co najmniej kilka biur podróży, z których każde ma dla swoich klientów bogatą ofertę wczasów i wycieczek do wszystkich właściwie krajów świata. Co kilka miesięcy wydawane są również kolorowe katalogi, w których szczegółowo zaprezentowana jest cała oferta, zarówno miejsca, jak też i ośrodki wypoczynkowe i hotele. Największe biura wydają po kilka takich katalogów. W każdym zaprezentowany jest inny region lub kontynent. W zależności od tego koszt wycieczki może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Więc nawet najbardziej wybredny i wymagający turysta znajdzie w takiej bogatej ofercie coś idealnego dla siebie.

Hotele dla grup studenckich

Hotele dla grup studenckich

W dzisiejszym świecie możliwe jest studiowanie w każdym miejscu na świecie. Jest to bardzo ważne, przede wszystkim dla osób mniej zamożnych. Studenci są grupą społeczną, która musi oszczędzać. Zwłaszcza dotyczy to osób mieszkających i studiujących w Polsce. Wiele uczelni, które są największymi w Polsce posiadają swoje hotele. Ich powstanie nie było wcale spowodowane zapotrzebowaniem studentów. Raczej chodziło o miejsce na ulokowanie wszystkich osób, które przybywają na różne konferencje międzynarodowe organizowane przez daną uczelnię. Takich hoteli studenckich powstaje coraz więcej. Prócz gości konferencyjnych, którzy przyjeżdżają zawsze w okresie od marca do maja hotel studencki jest wynajmowany też przez samych studentów. Najczęściej są to ci, którzy studiują w trybie niestacjonarnym. Wówczas mieszkają i pracują w innym mieście, a na weekend uczęszczają na studia. Continue reading “Hotele dla grup studenckich” »