Archive for Czerwiec, 2017

Turystyka renesansowa

Turystyka renesansowa

Dopiero podczas epoki renesansu mogliśmy zauważyć ruch oraz swoisty rozwój tego typu dziedziny życia. Mowa w tym przypadku oczywiście o turystyce. Ludzie w ówczesnej epoce nie koncentrowali się jedynie na podróżach, które miały tło religijne. Wykorzystywali turystykę jako element poznawczy świat. To właśnie w epoce renesansu odkryto największa ilość oraz powierzchnię kuli Ziemskiej. To potwierdza jedynie teorię, że ludzie wówczas zmienili nastawienie do turystyki. Oznaczało to, że turystyka stałą się ważną oraz zauważalną dziedziną w życiu ówczesnych osób z epoki renesansu. Jednak nie na tyle, by każdy mógł z niej korzystać. Jak można się domyśleć, sporym ograniczeniem były koszta oraz standardy technologiczne. Nie możemy porównywać ich do ówczesnych standardów pozwalającym nam na podróżowanie do najdalszych zakątków świata. To było by niedorzeczne. W epoce renesansu podróżowali jedynie zamożni obywatele, których był ostać na skorzystanie z ówczesnych standardów oraz środków lokomocji. Podróżowanie ze zwierzętami.
Mamy pupili. Czasami są to psy, czasami koty czy inne zwierzaczki – większe lub mniejsze. Jednak to, że posiadamy w domu zwierzaka, którym musimy się zajmować, który wymaga opieki nie musi oznaczać, że my będziemy zmuszeni zrezygnować z wyjazdu wakacyjnego. Nie zawsze mamy z kim zostawić naszego pupila. Dlatego też jedyną możliwością jest zabrać go ze sobą. A do podróżowania ze zwierzakiem musimy się w odpowiedni sposób przygotować. Najważniejsze jest znalezienie noclegu, w którym tolerowane będą psy czy koty. Niestety nie wszystkie hotele czy pensjonaty dają nam taką możliwość. Zazwyczaj za naszego pupila również będziemy musieli zapłacić – na szczęście jest to kwota niższa niż za nasz nocleg. Jednak jesteśmy w stanie ponieść takie dodatkowe koszty, by tylko nasz pupil był szczęśliwy, by mógł podróżować razem z nami. Musimy oczywiście w taką podróż wziąć wszelakie niezbędne rzeczy, jak smycz, kaganiec, wodę, jedzenie dla psa. Nasz pupil nie powinien odczuwać dyskomfortu. Na szczęście zdecydowana większość psów lubi podróżować. Trudnością, która wpływa męcząco i na nas i na nasze psy podróżujące z nami może być jedynie upał i korki na drogach. Długa jazda jest męcząca jednak bez problemu da się to przeżyć. Musimy tylko odpowiednio często robić przystanki, by nasz pies mógł pobiegać czy załatwić swoje potrzeby.

Zadania organizacji

Zadania organizacji

Polska Organizacja Turystyczna w sowim działaniu realizuje wiele zadań. Oczywiście wszystkie działania są ściśle związane z polską turystyką. Pierwszorzędnym zadaniem jest promowanie Polski, jako kraju, który oferuje turystom bardzo dużo atrakcji. W tym przypadku organizacja tara się pokazać nasz kraj z jak najlepszej strony. Oczywiście organizacja pokazuje Polskę w dobrym świetle pod względem kulturowym oraz przyrodniczym. Główny nacisk Polska Organizacja Turystyczna kładzie na tereny górskie. W tym przypadku jest to ogromny atut Polski. Ponadto Polska Organizacja Turystyczna zajmuje się zapewnieniem oraz tworzeniem odpowiednich punktów informacyjnych, w których turyści mogą uzyskać informacji. Jak można się spodziewać, informacja jest podawana w wielu językach, tak aby również cudzoziemcy przebywający na urlopie w Polsce mogli uzyskać odpowiednie oraz zrozumiałe informacje. Takich punktów jest coraz więcej. Cieszą się one ogromna popularnością wśród przyjezdnych turystów odwiedzających nasz kraj. Życie na walizkach. Podróżować lubi chyba każdy. Ludzie interesowali się tym praktycznie od zawsze, jednak to właśnie obecnie są najlepsze możliwości do podróżowania. Człowiek ma już znacznie więcej wolnego czasu., wojażom sprzyjają zwłaszcza długie weekendy, których jest coraz więcej w kalendarzach. Zazwyczaj jednak najwięcej osób podróżuje w miesiącach letnich. W lipcu oraz sierpniu prawdziwe oblężenie przechodzą również wszystkie biura podróży. Największym zainteresowaniem cieszą się zawsze wczasy nad Morzem Śródziemnym. Według statystyk jest to najpopularniejszy region turystyczny na świecie. Jednak dużą popularnością wciąż cieszą się również autokarowe wycieczki objazdowe. Z licznych atrakcji krajoznawczych słyną przede wszystkim kraje Europy Zachodniej. Każdy z nich ma interesującą historię oraz ciekawe zabytki, które reprezentują różne style architektoniczne. Na pewno warto odwiedzić Francję, zahaczyć o Hiszpanię i obowiązkowo wzdłuż i wszerz zwiedzić Północne Włochy. Miast takich jak Wenecja, Neapol, Mediolan czy Rzym nie trzeba przecież nikomu przedstawiać. Ci, którym turystyka weszła już w krew i widzieli już wszystkie największe europejskie atrakcje, decydują się zazwyczaj odwiedzić również kraje położone na innych kontynentach. Coraz większą popularność zaczynają zdobywać zwłaszcza Peru, Brazylia, Meksyk oraz Indie czy Stany Zjednoczone.

Zamek Joannitów

Zamek Joannitów

W ciepłe każdy z nas szukam miejsca gdzie mógłby opalić się, pokąpać się w wodzie a przy okazji wieczorami pozwiedzać ciekawą okolicę. Takie połączenie daje mała miejscowość w województwie lubuskim o nazwie Łagów. Miasteczko te kryje w sobie wiele zakamarków godne zobaczenia. Na pewno warto wybrać się na zamek Joannitów. Oprócz ciekawego wnętrza zamku turyści chętnie wchodzą na wieże, która jest wspaniałym miejscem do obserwacji. Widać z niej całą okolicę jak i wszystkie jeziora otaczające Łagów. Jednak nie tak ławto się do niej dostać. By wejść na samą góre pokonać trzeba duże ilość schodów. Jednak widok rekompensuje tą wspinaczkę. Ważne zobaczenia jest także park jaki znajduje się wokół zamku. Można tam odpocząć na łonie natury. Wielu turystów przybywających do Łagowa we pierwsze kroki kieruje na wiadukt kolejowy. Tworzył on linie kolejową pomiędzy dwoma miastami. Obecnie stanowi dobry punkt obserwacyjny. Na samą gore możemy dostać się po stromych schodach co jeszcze bardziej nadaje wyjątkowy klimat tego miejsca. Znanym miejscem nie tylko dla mieszkańców w Łagowie jest amfiteatr. Na jego deskach na świeżym powietrzu co roku odbywa się Lubuskie Lato Filmowe. Wówczas zjeżdża się do tego malowniczego miasta wiele osób także z poza Polski. Łagów ma wiele miejsc noclegowych także i pól namiotowych. Dzięki temu można odnaleźć miejsce wyjątkowe dla siebie. Continue reading “Zamek Joannitów” »

Wyjazdy

Wyjazdy

Od czasu do czasu wyjeżdżamy w różne miejsca. Nie lubimy spędzać wolnego czasu siedząc w domu i oglądając telewizję. Potrzebujemy rozrywki, a taką rozrywką są właśnie wyjazdy. Różnego rodzaju. W miejsca odległe oraz takie, które nazwać można niezbyt daleką wycieczką. To, gdzie się wybierzemy zależy głównie od tego, ile mamy pieniędzy oraz ile mamy wolnego czasu. Czasami takie wyjazdy to kilkudniowe wypady. Wyjeżdżamy na przykład na weekend. Takie dwa dni poza domem naprawdę dobrze nam zrobi, sprawi, że możemy odpocząć, zrelaksować się. Każdy z nas powinien raz na jakiś czas pozwolić sobie na taki wyjazd, zorganizować go. Czasami wyjeżdżamy dla własnej przyjemności, czasami jest to konieczność – na przykład delegacja. A przecież nie wszyscy lubią jeździć, podróżować. Są także i domatorzy, dla których opuszczenie własnego gniazdka jest problemem, dla których wyjazdy nie są wcale przyjemnością. Powinniśmy jednak pozwolić sobie na takie wyprawy, nawet bardzo krótkie, niedalekie. Wcale nie muszą się one wiązać z wielkimi kosztami. Kierunek podróży wypraw wakacyjnych. Już na kilka miesięcy przed wakacjami zastanawiamy się, jaki kierunek podróży wybrać. Czasami jest to nasza pierwsza tak daleka podróż. Chcielibyśmy zobaczyć tak wiele miejsc, zwiedzić tak wiele krajów jednak nasze możliwości są ograniczone – możemy wybrać tylko jeden kraj, jedno miejsce, do którego udamy się na zasłużony odpoczynek. Musimy więc dokładnie zastanowić się, przemyśleć, musimy ocenić, które regiony czy kraje wydają nam się najciekawsze. Oczywiście wszystkie miejsca są warte tego, by je zwiedzać, jednak są takie, do których chcielibyśmy szczególnie zawędrować. Czasami są to kraje afrykańskie, tak ostatnio modne – chętnie właśnie tam jeździmy na nasze wakacje. Podróż z całą pewnością będzie ekscytująca, będzie ciekawa. Musimy w odpowiedni sposób przygotować się do takiej wyprawy. Wykupienie wycieczki w biurze podróży to nie wszystko. Musimy przecież zatroszczyć się o inne sprawy organizacyjne, których biuro podróży, których organizator wycieczki nam nie zapewni. Warto być przygotowanym na wiele okazji. Wyjeżdżamy przecież do nieznanego nam kraju, o którym wiemy niewiele. Jesteśmy turystami – obcymi na miejscowych. Warto przed wyjazdem dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, do którego jedziemy. Dzięki temu zorientujemy się co warto zwiedzać, dowiemy się, jak zachowywać się w takim kraju.

UNWTO

UNWTO

UNWTO jest swoistym skrótem, który w polskim znaczeniu oznacza Światową Organizację Turystyki. Po rozwinięciu tego rodzaju skrótu możemy otrzymać takie oto zestawienie słów: United Nations World Tourism Organization. Jak widać, organizacja tego rodzaju zajmuje się turystyką. Niestety obchodzą ją jedynie te dalsze wyjazdy, które trwają minimum rok. W przeciwnym wypadku inne, krótkie wyjazdy nie są brane pod uwagę. Opisywana w niniejszym tekście organizacja powstała w 1975 roku. Nasz kraj, czyli Polska jest członkiem tego rodzaju organizacji. Światowa Organizacja Turystyki zajmuje się wieloma sprawami, bardzo ważnymi oraz kluczowymi, które możemy śmiało oraz bezpośrednio przypisać do turystyki. Nawet sama nazwa instytucji Mozę nam bardzo dobrze oznajmić, czym zajmuje się dana organizacja. Opisywana instytucja reguluje wiele pojęć, które bezpośrednio znajdują zastosowanie w turystyce. Oczywiście w tej dalszej oraz dłuższej terminowo turystyce. Światowa Organizacja Turystyki należy do najważniejszych, międzynarodowych oraz oficjalnych organizacji światowych. Na kolacji u Wielkiego Mistrza. Jednym z najważniejszym z zabytków europejskiej sztuki gotyckiej, a zarazem także prawdziwą wizytówką Polski i województwa pomorskiego jest niewątpliwie Zamek Wielkich Mistrzów Krzyżackich w Malborku. Widok na zamek z punktu widokowego po drugiej stronie Nogatu, nad którym jest położony, dosłownie zapiera dech w piersiach. Ogromna budowla obronna odbija się tam w delikatnie falującej tafli rzeki, a czerwień jej murów goreje na tle niebieskiego nieba. Nic więc dziwnego, że tak piękne miejsce w 1997 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tamtego wydarzenia zamek jeszcze bardziej wypiękniał, zostały bowiem zdobyte dodatkowe środki na jego remonty. Zamek w Malborku został wzniesiony, żeby służyć za siedzibę Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, czyli krzyżacką stolicę. Funkcję tę pełnił przez przeszło 150 lat, a jego historia sięga XIII w. Wtedy to w Marienbergu, bo tak ówcześnie nazywał się ten gród, położono kamień węgielny pod budowę zamku. Obecnie zamek można zwiedzać, odbywa się przy nim także szereg imprez kulturalnych. Najsłynniejszą z nich jest tzw. oblężenie Malborka – inscenizacja szturmu wojski polskich na zamek w Malborku po bitwie pod Grunwaldem. Swoim rozmachem co roku ściąga mnóstwo turystów z całej Polski i Europy.

Atrakcje, miejsca, noclegi

Atrakcje, miejsca, noclegi

Wakacje stają się momentem, kiedy największa ilość osób decyduje się na wycieczki, oczywiście każdy z nas w zupełnie inny sposób do takich wyjazdów podchodzi, także znacznie różne miejsca odwiedzamy, jednak bardzo ważne staje się, że i nasz kraj staje się miejscem znacznie częściej i chętniej odwiedzanym przez zagranicznych gości. Rozwój turystycznych możliwości sprawia ze stajemy się miejscem znacznie częściej i szerzej docenianym na zagranicznych arenach, ukazujemy bogactwo historyczne a także wiele ciekawostek, jakie skrywają nasze miasta. Najważniejszym jednak aspektem staję się zaplecze turystyczno noclegowe, znacznie szersza ilość hoteli o wysokim standardzie, hosteli pensjonatów prywatnych kwater jest to bardzo ważny czynnik zapewniający poszerzające się możliwości, jakie niosą nasze regiony. Turystyka jest bardzo dochodowa i rozwojową dziedziną, o czym wiele lat zapominaliśmy, bardzo ważnym czynnikiem stają się także zmiany, jakie mają miejsce w społeczeństwie, dostrzegamy różnorodność regionalną i każdy stara się w jakiś sposób wyeksponować możliwości regionalne, ważne jest także, że staliśmy się znacznie cieplejszym i otwartym społeczeństwem, które zachęca do zwiedzania i służy pomocą, nasze ksenofobiczne naleciałości zostają w zasadzie w młodych pokoleniach likwidowane, każdy z nas ma znacznie więcej możliwości odwiedzania innych krajów, Continue reading “Atrakcje, miejsca, noclegi” »

Zwiedzanie

Zwiedzanie

Jeżeli jedziemy do innego kraju czy miasta to z zamiarem zobaczenia jak najwięcej. Chcemy zobaczyć, jak takie miasto wygląda, co jest w nim ciekawego, jak zachowują się ludzie, co jedzą, jak mieszkają. A przecież w każdym kraju jest inaczej, czasami bardzo egzotycznie. Interesuje nas kultura innych ludzi. Dlatego też tak często podróżujemy – a niektórzy z nas za granicę wyjeżdżają bardzo często, każdego roku, czasami nawet kilka razy do roku. Wszyscy chcielibyśmy podróżować tak często niestety nie wszystkich nas na to stać. A podróże są drogie. Dlatego też urlop za granicą planujemy na wiele miesięcy przed wyjazdem. Mamy wówczas czas nie tylko na zebranie odpowiedniej kwoty gotówki, ale także na zaplanowanie, co będziemy zwiedzać, co chcemy zobaczyć. Dziś, w dobie Internetu możemy to zrobić ze szczegółami. Przed wyjazdem możemy określić, co chcemy zobaczyć, w jakim dniu chcemy tam pójść. A dobry plan zwiedzania jest bardzo ważny. Każdy turysta powinien taki swój własny plan określić, nawet dosyć ogólny plan.Zasoby historyczno-artystyczne turystyki kulturowej. Turystyka kulturowa jest związana z zasobami historyczno-artystycznymi. Przeznaczona jest dla wymagającego turysty i nie jest zależna od pory roku. Turystykę kulturową dzielimy na: miejską, zabytkową, archeologiczną, pogrzebową, zakupową, etograficzną, literacką, kształcącą, gastronomiczną, enologiczną i przemysłową. Turystyka miejska rozwija się głownie w miastach będących dziedzictwem ludzkości. Jej klientami są osoby o wysokim poziomie kulturowym i sile nabywczej. Turystyka zabytkowa związana jest z zabytkami historyczno-artystycznymi, które mogą być oddalone od większych skupisk ludności. Turystyka archeologiczna związana jest ze stanowiskami archeologicznymi, które mogą także być oddalone od większych skupisk ludności. Turystyka pogrzebowa związana jest z cmentarzami, na których bądź znajdują się groby wykonane przez sławnych architektów, bądź na których pogrzebane są sławne postacie. Turystyka zakupowa związana jest z zakupami po dobrych cenach lub przedmiotów wyjątkowych. Zawiera artykuły luksusowe, sztukę, rzemiosło oraz artykuły codziennego użytku. Turystyka etnograficzna związana jest ze zwyczajami i tradycjami ludowymi. Turystyka literacka motywowana jest miejscami lub wydarzeniami o charakterze bibliograficznym. Turystyka kształcąca związana jest z nauką języka; gastronomiczna z tradycyjnym jedzeniem danego obszaru a enologiczna – winami.