Archive for Listopad, 2017

Geoturystyka

Geoturystyka

Geoturystyka jest jednym z rodzajów turystyki, którą śmiało możemy przypisać do turystyki poznawczej. Już sam przedrostek geo może nam wiele powiedzieć o tego rodzaju podróżowaniu. Chodzi w tym przypadku oczywiście o formy geologiczne. W tym przypadku najczęściej odwiedzane przez turystów uprawiających geoturystykę są wulkany, jaskinie oraz inne tego rodzaju miejsca uformowane nie prze człowieka, lecz przez naturę. Ponadto ten rodzaj turystyki jest uprawiany w celu poznania terenów górniczych. W Polsce w związku z geoturystyką w 2006 roku otwarto pierwszy Małopolski Szlak Geoturystyczny, który jak warto wspomnieć z powodzeniem funkcjonuje do czasów obecnych. Jak widać, Polska nie zaniedbuje turystyki, a zwłaszcza jej poznawczej odmiany. Chociaż na terenie naszego kraju brakuje wulkanów, to i tak świetnie sobie radzimy przyciągając ogromne ilości turystów uprawiających geoturystykę. Warto w tym przypadku podkreślić znakomicie odrobioną pracę domową, która polegała na promocji naszego kraju pod tym względem. Poznać bliżej sąsiednie kraje. Ludzie uwielbiają podróżować i zwiedzać. Nieważne ile mają lat, wycieczki zawsze kojarzą im się z czymś miłym. Dużo frajdy i przyjemności sprawiają już same przygotowania do wyjazdu. Bardzo miło jest robić zakupy przed podróżą, radość sprawia też samo pakowanie. Nie należy zapominać też o sprzętach, które pozwolą nam nasz pobyt utrwalić. Chodzi tu o aparat fotograficzny i kamerę. Zwiedzanie tak najlepiej zacząć od najbliższej okolicy. Wycieczki po rejonach własnego miejsca zamieszkania nie wyniosą nas przecież dużo, a wiele interesujących miejsc w dodatku zobaczymy. Każdy rejon Polski posiada przecież jakieś pałace, opuszczone ruiny zamków, kościoły, parki, dworki i wiele innych. Miejsca takie potrafią nieraz zauroczyć. Komu jednak już znudziły się miejscowe atrakcje, ten może zacząć jeździć nieco dalej. Można np. na początek zaplanować sobie, że zamierzamy bliżej poznać kraje sąsiadujące. Młodzi ludzie mogą sobie zaplanować wyjazd do jakiegoś wielkiego miasta w Niemczech. Mogą pojechać do Berlina, Hamburga lub do Monachium. Możliwości jest bardzo wiele. Jeśli chcą coś dalej w Niemczech, to mogą np. pojechać do Kolonii. Każde z tych miast posiada liczne atrakcje, zarówno muzea jak i ciekawe obiekty architektoniczne jak kościoły czy katedry. Nie trzeba tak naprawdę wybierać się od razu na drugi koniec Europy, jeśli chcemy zobaczyć coś ciekawego.

Ekoturystyka

Ekoturystyka

Ekoturystyka, podobnie jak geoturystyka w swojej terminologii posiada przedrostek, znacznie ułatwiający oraz pozwalający na domyślenie się, o co chodzi w tego rodzaju podróżowaniu. Oczywiście ekoturystyka bezpośrednio wchodzi w skład turystyki poznawczej. Przedrostek Eko oznacza w wolnym tłumaczeniu oraz rozumieniu jako ekologiczną turystykę. Turyści uprawiający ekoturystykę wychodzą z założenia, że można zwiedzą coraz podróżować i poznawać tereny nie niszcząc przyrody oraz dobytku Matki Natury. Ponadto ekoturystyka warunkuje jak najmniejszy, oczywiście negatywny wpływ turystów nad odwiedzane miejsca, przyrodę oraz mieszkańców zamieszkujących tamtejsze tereny. Jednak wielu turystów o tym zapomina. Na pewno ludzie pozostawiający śmieci lub niszczący przyrodę nie mogą nazwać się ekoturystami. Jednak na szczęście na świecie Ne brakuje turystów, którzy dbają o przyrodę przy okazji odwiedzania różnego rodzaju miejsc. To pozwala na utrzymanie czystości oraz porządku w miejscach, gdzie ludzie masowo przebywają oraz podziwiają piękno natury. Może do Niemiec. Podróżować lubi wielu ludzi. Ci, którzy z wycieczek rezygnują, bardzo wiele tracą. Atrakcyjne wyjazdy sprawiają, że możemy się w wielu dziedzinach dokształcić. Możemy poznać historię innych regionów i krajów oraz ich kulturę. Atrakcyjne wyjazdy często dostarczają nam niezapomnianych wspomnień. Wspomnienia te pozostają w naszej pamięci na całe życie. Wyjazdy to wiadomo koszty. W dzisiejszych czasach ludzie rezygnują coraz częściej z dalekich wojaży i atrakcyjnych wycieczek. Tłumaczą się tym, że wszystko to bardzo drogo kosztuje i że najzwyczajniej w świecie nie stać ich na to. Zamiast zamartwiać się i myśleć jakie to wszystko drogie, warto może zastanowić się, jak te marzenia chociaż w jakimś małym stopniu urzeczywistnić. Można oczywiście zacząć od wycieczek po własnym regionie. Każdy region Polski posiada przecież jakieś ciekawe architektonicznie obiekty, których nie doceniamy. Jeśli najbliższa okolica i kraj zostaną już objeżdżone, można wtedy pokusić się o nieco dalszy wyjazd, np. do Niemiec. Kraj sąsiadujący oferuje nam naprawdę wiele atrakcji. Żeby pojechać do większego niemieckiego miasta wcale nie trzeba ogromnych nakładów finansowych. Berlin czy Hamburg nie są przecież daleko. Wymienione miasta to tylko niektóre z możliwości. Wybrać się można również do wielu innych, mniejszych ale nie mniej atrakcyjnych jak np. Drezno.

Rodzaje turystyki

Rodzaje turystyki

Jak można się domyśleć, turystyka jest pojęciem bardzo ogólnym. W tym przypadku mówią turystyka mamy na myśli jakiegoś rodzaju wyjazd lub podróże, nie określając bliżej gdzie oraz co będziemy tam robić. W tym przypadku, by uzyskać więcej informacji musimy posługiwać się rodzajami turystyki. Wyróżniamy sześć takich turystyk, które bardzo się od siebie różnią. Użycie terminologii którejś z nich może zobrazować nam krajobraz, miejsce oraz sposób wypoczynku. Niestety jednak dużo osób po prostu nie odróżnia rodzajów turystyk, także powiedzenie im profesjonalnej terminologii nic nie da. Możemy wyróżnić turystykę kwalifikowaną, turystykę poznawczą, turystykę rekreacyjną lub wypoczynkową, turystykę zdrowotną, turystykę biznesową oraz turystykę religijną. Oczywiście te rodzaje bardzo mocno różnią się od siebie. Jednak wszystkie związane są z podróżowaniem oraz odwiedzaniem różnego rodzaju miejsc na całej kuli Ziemskiej. Naukowcy opracowali różnego rodzaju terminologie by łatwiej można było określać, gdzie jedziemy, w jakim celu oraz co będziemy robić podczas naszego pobytu. Wakacje zagraniczne na własną rękę. Ludzie z dużych miast coraz częściej więcej zarabiają i dzięki temu mogą sobie pozwolić na regularne wyjazdy. Zazwyczaj na wyjazd wybiera się czas letniego urlopu. Letnie miesiące idealnie wydają się na wczasy nad Morzem Śródziemnym. Ale nie brakuje też osób, które decydują się poznać mniej popularne regiony, jak choćby Skandynawia czy Bałkany. Taki zagraniczny wyjazd można już śmiało zorganizować na własną rękę. Otwarte są przecież granice, a w popularnych miejscowościach turystycznych z powodzeniem można dogadać się w tak popularnym już języku angielskim. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie samodzielne organizowanie wakacje zagranicznych jest dość czasochłonne. Mimo to jednak jednak rasowi turyści, chętnie poświęcają czas na samodzielne planowanie. Dzięki temu mogą przyoszczędzić na samym wyjeździe, mogą też wybrać wszystkie atrakcje, które chcą zobaczyć i samodzielnie stworzyć plan całego wyjazdu. Dla osób mniej odważnych idealna będzie oferta biur podróży. Każde z nich z myślą o niezdecydowanych klientach, przygotowuje kolorowy katalog, który ma zachęcić ich do skorzystania z oferty. Na kolorowych kartach znaleźć można przepiękne zdjęcia oferowanych atrakcji turystycznych oraz ramowy plan całej wycieczki. W ramkach najczęściej umieszcza się proponowane terminy wyjazdów oraz cenę całej wycieczki z ewentualnymi opłatami dodatkowymi.

Atrakcje kurortów górskich

Atrakcje kurortów górskich

Krynica jest miejscem bardzo cenionym i lubianym przez turystów, góry są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu o każdej porze roku, ponieważ zarówno wiosną jak i latem możemy podziwiać przepiękną budząca się do życia przyrodę, a jesienią i zimą zaczyna się sezon zimowy i szaleństwo sportowych i jak najbardziej aktywnego spędzania czasu. Krynica to przepiękne okolice Czarny Potok a także niezwykła atmosfera góralskich miejscowości, w których mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Niezwykła gościnność a także ciekawe miejsca sprawiają, że zaplecze turystyczne tych terenów zachwyca i pozwala na wypoczynek i bardzo ciekawe spędzenie czasu, ponieważ Krynica to także Pijalnia wód wydobywanych w tych terenach, które pozwalają na regenerację i powrót do zdrowia turyści bardzo cenią to miejsce zarówno pod względami turystycznymi jak i atrakcjami czekającymi na gości i nie ma znaczenia wiek każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Możliwością są także zarówno bazy hotelowe jak i prywatne kwatery, które pozwalają nam na zapoznanie się z niezwykłą serdecznością naszych gospodarzy. Urokliwe zakątki przypadły do gustu wielu gościom zarówno z Polski jak i z zagranicy, dlatego też podobnie jak i w wielu innych turystycznych kurortach Kryniccy włodarze podążają za zmieniającymi się wymaganiami i kryteriami, jakie obowiązują w tej branży. Continue reading “Atrakcje kurortów górskich” »

Turystyka w średniowieczu

Turystyka w średniowieczu

Średniowiecze było okresem, które przyniosło swoisty zastój w wielu dziedzinach życia. Podobnie było z turystyką. Ludzie w średniowieczu nie przykładali ogromnej wagi do wielu rzeczy oraz tego, co się wokół ludzi działo. Nie dziwi więc fakt, że turystyka średniowieczu nie była mocną stroną społeczeństwa. Jednak jeżeli ludzie już podróżowali, to głównie w celach religijnych. Tak samo z resztą było w czasach starożytnych. Jak widać, wiele się od tamtej pory nie zmieniło. Chrześcijańskie podróże były skierowane głównie do świątyń . W tym przypadku możemy wyróżnić świątynie w Rzymie, ziemi świętej oraz wielu licznych grobowcach świętych osób oraz tych, które przyczyniły się religii. Jak widać religia w dziedzinie turystyki odgrywała bardzo ważną rolę. W dzisiejszych czasach jednak się to już zmieniło. W tym przypadku, gdy podróż ma podłoże religijne to mówimy na taki wyjazd pielgrzymka. W przeciwnym wypadku jest to po prostu wyjazd rekreacyjny lub służbowy.Takich wyjazdów jest bardzo dużo. Jak drogie mogą być wczasy na wyspach? Wyspy Kanaryjskie, czy tak zwane wyspy bezludne, są dla nas szczytem marzeń, jaki chcielibyśmy w pewnym momencie zrealizować. Cenniki spędzenie tygodnia na wyspach przykładowo Kanaryjskich, mogą nasz portfel uszczuplić budżet nawet najbardziej upartych biznesmenów. Ceny takich wakacji mogą być opatrzone zniżkami, jednakże w wielu sytuacjach nawet one nie działają. Wyspy niekiedy mają liczne promocje, dotyczyć mogą one zarówno przelotu, jak i kilku dni zwyczajnie za darmo. Wyspy mają swój specyficzny urok, to na nich mogą się odbywać imprezy plażowe z prawdziwego znaczenie, a także inne im podobne. Pieniądze, kiedy ktoś wybiera się na wyspy, nie do końca grają jakąkolwiek rolę. Świadczyć mogą o tym dzienne utargi, jakie są w sklepikach. Chcący się dostać na stały ląd, trzeba czekać na statki, jakie bardzo często kursują. Tego rodzaju wczasy z dla od jakichkolwiek problemów, pozwalają naprawdę odpocząć. Ludzie bardzo starają się znaleźć takie wakacje, które pozwolą im zapomnieć o każdym kłopocie. Wyspy mając swój urok, jak najbardziej i najczęściej wykorzystują to, że wyspa to wyspa i nie można z niej się aż tak łatwo wydostać, jak z innych bardziej pospolitych zakątków na ziemi. Jeśli taką wycieczkę organizuje biuro, możemy liczyć na zniżki, pod warunkiem, że zainteresowanie wśród ludzi było bardzo duże i przykładowo zwiększono limit miejsc do wyjazdu.

Gwiazda nie zawsze znaczy to samo

Gwiazda nie zawsze znaczy to samo

Decydując się na wyjazd na wakacje i rezerwację noclegów w hotelu, zwracamy uwagę na jakość oferowanych przez niego usług, a także lokalizację i dodatkowe atrakcje. Biorąc pod uwagę oznaczenia obowiązujące w Polsce, hotel czterogwiazdkowy wydaje się wielu osobom maksymalnym przejawem luksusu. Pięć gwiazdek to nieopisanie ekskluzywne miejsce dla większości przeciętnych obywateli. Kierując się tymi oznaczeniami, staramy się także wybierać odpowiednie hotele podczas planowania zagranicznych wycieczek. Tymczasem w każdym kraju gwiazdki przyznawane są przez inne organizacje lub przez państwo i obowiązują inne zasady. Wymogi, jakie powinien spełniać budynek, dotyczą ogrzewania, wody, klimatyzacji, umiejscowienia łazienki, rozmiarów pokoi oraz ich wyposażenia. Dają nam także pewność, że na terenie hotelu znajduje się restauracja, siłownia czy klub nocny. Niestety nasze normy nie obowiązują w innych krajach, zatem wybierając trzygwiazdkowy hotel w Grecji, nie możemy być pewni, że będzie on spełniał standardy trzygwiazdkowego hotelu w Polsce. Continue reading “Gwiazda nie zawsze znaczy to samo” »

Niemcy

Niemcy

Niemcy to państwo bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym jak i społecznym. Ciekawymi miejscami są wybrzeża Morza bałtyckiego oraz Morza Północnego. Może nie są one tak okazałe jak np. Śródziemne, ale posiadają barwne krajobrazy. Posiada ono wiele średniowiecznych zabytków, ale także tych nowszych, np. z przełomów wojennych. Są to między innymi: Amfiteatr rzymski w Trewirze oraz Antikentempel (Sanssouci). Inne ciekawe miejsca to: Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze i Kościół Zbawiciela w Poczdamie Sacrow, Bazylika Konstantyna, Termy Cesarskie w Trewirze, Tron królewski w Rhens, Ogrody DessauWörlitz. Niemcy są cztery różne demograficznie krainy. Mieszkańcy Bawarii przywitają nas piwem, ale w całych Niemczech alkohol jest na porządku dziennym. Obcokrajowcy, szczególnie Polacy,odwiedzają ten kraj nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale także w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy, której tam nigdzie nie brakuje. Stolica Niemiec – Berlin posiada zabytek ważny także dla mieszkańców Polski, jest to mur berliński. Co prawda został on zburzony, ale zachowały się jeszcze jego szczątki. Wakacje spędzone pod namiotem. Turystyka kojarzy nam się przede wszystkim z okresem wakacyjnym. Coraz częściej podczas planowania urlopu szukamy możliwości taniego wyjazdu. Jednocześnie chcielibyśmy jak najwięcej zobaczyć i przeżyć niezapomniane przygody. Taką możliwość dadzą nam wakacje spędzone pod namiotem. Ta forma podróżowania jest coraz bardziej popularna. Wybierają ją ludzie, którzy nie boją się spartańskich warunków, a jednocześnie chcą w ciekawy sposób spędzić czas. Zakup namiotu może być nieco kłopotliwy. Wystarczy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wśród nich najważniejsze jest to, czy będziemy przemieszczać się samochodem czy też w jakiś inny sposób. Jeśli planujemy górską wyprawę z plecakiem lub spływ kajakowy, musimy jak najbardziej ograniczyć wagę i objętość naszych bagaży. Z tego powodu namiot po złożeniu musi być mały i lekki. Jeśli jednak chcemy jeździć samochodem, zatrzymując się na kolejnych polach campingowych, możemy kupić sprzęt większy, a przez to wygodniejszy w użytkowaniu. Samo rozbijanie namiotu nie powinno stanowić problemu. Większość modeli jest tak skonstruowana, że ich postawienie wymaga kilku minut. Dzięki temu nie tracimy czasu, który z powodzeniem możemy poświęcić na zwiedzanie mijanych po drodze atrakcji turystycznych. Taka forma spędzania wakacji pozwala więc na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Z pewnością będzie też niezapomnianą przygodą dla całej rodziny.

Kryteria podziału

Kryteria podziału

Istnieje wiele kryteriów podziału ogólnego terminy turystyki na o wiele mniejsze bezpośrednio należące terminy. W tym przypadku możemy wyróżnić podział ze względu na motyw podróży. Jest to charakterystyczny oparz najczęściej stosowany podział wyróżniający różnorodne typy turystyki. Podział ze względu na motywy podróży reguluje powstanie takich turystyk jak: poznawcza, wypoczynkowa, biznesowa, religijna, kwalifikowana oraz zdrowotna. Jak widać są to znajome turystki, które możemy spotkać na co dzień w życiu naszym lub naszych bliskich. Jednak istnieje wiele innych kryteriów, które dzielą nam ogólną terminologię podróżowania na o wiele mniejsze. W tym przypadku chodzi oczywiście o liczbę uczestników. Każda wycieczka posiada ograniczoną tego rodzaju liczbę. W tym przypadku możemy wyróżnić podział na turystykę indywidualną lub pojawienie się turystyki zbiorowej. Same nazwy wskazują nam, z jakim typem podróżowania mamy doczynienia. Istnieje wiele innych kryteriów, które regulują nam podział ogólnej terminologii turystyki. Długość lotu na wakacje. Żyjemy w cywilizowanym świecie i mamy wiele możliwości na to, by zwiedzać wszystkie zakątki naszego globu. Oczywiście niektóre z nich wciąż są niedostępne dla turystów, są miejscami dziewiczymi. Jest to jednak kwestia czasu. Z całą pewnością nasze dzieci czy wnuki będą mogły podróżować tam, gdzie dziś jest zabronione. Jeżeli mamy tylko taką okazję, by podróżować chętnie to robimy. Czasami jest to podróż spontaniczna i nieplanowana, czasami przemyślana, nad którą myśleliśmy przez wiele miesięcy. Biura podróży proponują nam bardzo ciekawe rozwiązania i przede wszystkim w przystępnych cenach – i to właśnie takie niskie koszty podróży są najbardziej zachęcające do tego, by w taką podróż się udać, by pojechać na wakacje do Afryki, Azji czy gdziekolwiek indziej. Wybór miejsca zależy od nas. Czasami jedziemy tam, gdzie od dawna marzyliśmy by pojechać a czasami kierunek wybieramy spontanicznie – jedziemy tam, gdzie akurat mamy ochotę, gdzie biura podróży nam proponują, gdzie ceny podróży są dość niskie. Powinniśmy śledzić oferty wycieczek. Czasami możemy trafić na naprawdę bardzo korzystna i co najważniejsze tania wycieczkę – za niewielkie pieniądze, w komfortowych warunkach, w nowym dla nas miejscu. Warto podróżować i warto zwiedzać ciekawe zakątki i świata i naszego kraju. Z całą pewnością każda nasza podróż będzie zapamiętana.