Archive for Styczeń, 2018

Birdwatching

Birdwatching

Birdwatching jest terminem zapożyczonym z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza on obserwowanie ptaków. Już te dwa słowa mogą wiele wyjaśnić o tego rodzaju możliwości spędzania wolnego czasu. Jednak birdwatching zaliczane jest jako turystyka. Ten rodzaj wchodzi bezpośrednio w skład turystyki poznawczej. Birdwatching polega na obserwowaniu ptaków, które znajdują się najczęściej na sowich naturalnych siedliskach. Można się wiec domyśleć, że ten rodzaj ma wiele wspólnego z turystyką przyrodniczą. Jednak w tym przypadku pod lupę bierze się jedynie ptaki, a nie wszystkie zwierzęta i rośliny nas otaczające. Na świecie istnieje wiele rodzajów ptaków, co więcej są to ptaki fascynujące. To tłumaczy, dlaczego tak Weillu ludzi decyduje się na uprawianie turystyki tego rodzaju. Tłumaczą się oni tym, że oglądanie ptaków to doskonały sposób na wyciszenie umysłu. Ponadto jest to swojego rodzaju hobby, a jak wiadomo, o hobby trzeba dbać oraz je pielęgnować. Birdwatching w Polsce nie jest jeszcze tak bardzo rozwinięty, jednak to powoli się zmienia. Jednodniowy wyjazd. Podróże to temat bardzo szeroki. Podróżować można przecież po całym świecie. Wystarczy tylko posiadać trochę pieniędzy i wiedzieć, czego się chce. Chodzi o to, aby umieć sprecyzować miejsce wyjazdu, wiedzieć, co chce się zobaczyć i za jaką cenę. Obecnie biura podróży prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert dla swoich klientów. Możliwe są wyjazdy krótsze, dłuższe, naładowane za każdym razem licznymi atrakcjami. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Ten, kto jest raczej aktywnym typem człowieka, ten zdecyduje się np. na kilkudniową intensywną wycieczkę objazdową. Będzie mu się podobało, że codziennie trzeba wcześnie wstać i do wieczora zwiedzać. Ci, którzy takiego intensywnego wypoczynku nie lubią, znajdą dla siebie w ofercie biura podróży coś innego. Mogą zdecydować się na pobyt w ciepłym kraju, gdzie będą mogli spędzić dużo czasu na gorącej plaży, kąpać się i obserwować palmy. Chociaż ludzie marzą o takich zagranicznych wycieczkach, to często dziś z nich rezygnują. Powód jest prozaiczny, chodzi często o brak pieniędzy. Nie można się jednak na okrągło wykręcać brakiem środków finansowych i bez przerwy siedzieć w domu. Można zorganizować sobie od czasu do czasu jednodniowy wyjazd po okolicy. Często nie doceniamy tego, co się w najbliższym rejonie znajduje, a interesujących obiektów takich jak kościoły czy dworki jest sporo.

Kolejne kryteria turystyczne

Kolejne kryteria turystyczne

Do kolejnych kryteriów oceniania podróży turystycznych możemy zaliczyć aspekt warunkujący czas pobytu w danym miejscu. W tym przypadku możemy wyróżnić turystykę długoterminowa lub turystykę krótkoterminową. Kolejnym ważnym kryterium oraz aspektem jest miejsce zakwaterowania. Oczywiście najczęstszymi miejscami są hotele lub domki specjalnie przygotowane w tym celu. Jednak jak pozory mogą mylić, do turystyk pod tym kryterium możemy zaliczyć wspomnianą turystykę hotelową, oraz turystykę para hotelowa, czyli taką, która warunkuje miejsce pobytu w innym miejscu, niż hotel. Mogą to być najczęściej domki, pola namiotowe lub inne tego rodzaju ustronne miejsca. Jednak należy pamiętać, że podczas podróży naszym głównym celem jest wypoczęcie. Tak więc pamiętajmy o odpowiednich warunkach noclegu, by miło wspominać nasz spędzony urlop w danym miejscu. Jak widać, turystyka warunkuje wiele kryteriów, które pozwalają dopasować nasz wyjazd do odpowiednich dla naszych potrzeb. Warto brać to pod uwagę by miło spędzić swój urlop. Niedaleko, ale interesująco. Każdy człowiek lubi ciekawie spędzać swój czas wolny. Nie ma nic gorszego niż bezczynne siedzenie w domu i narzekanie. Najlepiej zająć się czymś, co pozwoli nam się oderwać od ponurej rzeczywistości i zapomnieć na chwilę o problemach. Sposobów na relaks jest wiele. Jedni lubią odpocząć przed telewizorem, inni wziąć się za roboty artystyczne, mogą np. uszyć jakiś ciuszek albo upiększyć wnętrze swojego domu. Jeszcze innych będą interesowały prace w ogrodzie lub wycieczki. Mówiąc o wycieczkach ludzie od razu są weselsi. Podróżowanie na ogół kojarzy nam się z czymś miłym. Szkoda tylko, że wiele interesujących wycieczek dla wielu ludzi wciąż pozostaje drogich. Kilkudniowa wycieczka do jednej ze stolic europejskich to wydatek około 1000 zł. Jeśli chcemy tydzień lub dłużej trzeba zainwestować w taką podróż już znacznie więcej, około kilka tysięcy złotych. Nie każdego na taki wydatek stać i często zagraniczne podróże pozostają dla wielu ludzi jedynie w sferze marzeń. Żeby coś interesującego zobaczyć nie musimy jednak tak naprawdę posiadać bardzo wiele pieniędzy. Możemy zaplanować sobie z rodziną lub ze znajomymi jakąś fajną jednodniową wycieczkę po najbliższej okolicy. Często potem okazuje się, że także i te najbliższe rejony mogą nas czymś zachwycić, a nawet wręcz zaskoczyć. Często nie tylko pieniądze sprawiają, że ze zwiedzania rezygnujemy. Powodem tego jest także wygoda i lenistwo.

Gdzie można się przespać w trakcie podróży

Gdzie można się przespać w trakcie podróży

Bardzo często wyjazd w wakacyjną podróż pochłania tysiące kilometrów, a jadąc samochodem zdajemy sobie sprawę, że po drodze będziemy musieli zatrzymać się gdzieś na noc żeby odpocząć. Najlepszym do tego miejscem jest nocleg w motelu, czyli w hotelu niższej kategorii, tańszym od hoteli gwiazdkowych, co wcale nie znaczy, że pokój hotelowy będzie zapewniał byle jakie warunki do odpoczynku. Każda sieć hotelowa ma swojej ofercie hotele różnych kategorii. Ktoś, kto jedzie do egzotycznego kurortu z zamiarem spędzenia w nim dłuższego czasu, z pewnością będzie chciał zamieszkać w hotelu wyższej kategorii, w odpowiednim komforcie. Ale ktoś, kto jest zmęczony jazdą samochodem, a przed nim jeszcze długa droga, marzy tylko o odpoczynku, czystym wygodnym łóżku i możliwości wzięcia prysznicu. Z samego rana przecież udaje się w dalszą drogę. Dla takich turystów najlepsze są noclegi w motelach. Z reguły usytuowane są przy drogach szybkiego ruchu, autostradach, przy wjeździe do miasta, na jego obrzeżach. Często tuż obok znajduje się stacja benzynowa, Continue reading “Gdzie można się przespać w trakcie podróży” »