Archive for Lipiec, 2018

Szwajcaria

Szwajcaria

Szwajcaria leży w Europie Zachodniej. Całkowita powierzchnia wynosi ponad 41 tysięcy kilometrów kwadratowych. Graniczy z Austrią, Francją, Liechtensteinem, Niemcami, Włochami. Niestety nie ma dostępu do morza. Najwyższy punkt Dufourspitze ma 4634 metrów nad poziomem morza. Szwajcaria położona jest w miejscu klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego oceanicznego. Jednym z najpiękniejszych zabytków to Grossmünster jest jednym z ważniejszych kościołów Zurychu, zbudowany w latach 11001250 na miejscu kościoła z IX wieku. Jest “kościołemmatką” reformacji w niemieckojęzycznej Szwajcarii. Można także zwiedzić w granicach Szwajcarii znajdujące się Alpy Zachodnie i niewielką część Alp Wschodnich jest to bardzo piękny widok i sama przyjemności zobaczyć tak wysokie góry. Znaczna część ciekawych miejsc, które naprawdę warto obejrzeć skupiona jest wokół starówki Altstadt. Znajduje się tam wiele pięknych budowli, ekskluzywna handlowa arteria Bahnhofstrasse, a także wiele muzeów między innymi Kunsthaus i tradycyjne Schweizerisches. Polacy stawiają na egzotyczną turystykę. Największa liczba turystów wyjedzie w tym roku nad Morze Śródziemne. Nikogo już to nie dziwi, gdyż od lat najpopularniejszym miejscem na wakacyjne wypady Polaków są wyspy położone na Morzu Śródziemnym. Turystyka rozwija się tutaj w naprawdę dobrze. Podobnie rzecz ma się w Azji, gdzie turystów zachwyca różnorodność kultur. Największe pochwały zbiera azjatycka kuchnia. Egzotyka bardzo kusi klientów biur podróży i najprawdopodobniej w przyszłości to właśnie pełne niespodzianek najdalsze zakątki świata będą najpopularniejszym celem turystów. Dziś egzotyczne są takie kraje jak Tajlandia, Tunezja czy też Chiny. Wycieczka turystyczna powinna sprawiać przyjemność i nieść ukojenie tym, którzy z niej korzystają. Wiele biur podróży oferuje egzotyczne wakacje za pół ceny, jednak zawsze tak duże zejście z ceny jest podejrzane. Póki co turystyka w krajach egzotycznych jest bardzo rozwinięta i za luksus niestety trzeba zapłacić. Jednak chętnych nie brakuje i wśród Polaków znajduje się wielu entuzjastów takich wycieczek. Ostatnio ogłoszono, że egzotyczne pokarmy są niebezpieczne dla zdrowia Europejczyków, a przede wszystkim dla dzieci. Jednak na takie rewelacje bardzo dobrze przygotowują biura podróży, które dysponują wieloma folderami turystycznymi i ulotkami informującymi o odpowiednich szczepieniach.

Cechy turystyki religijnej

Cechy turystyki religijnej

W przypadku cech turystyki religijnej możemy zaznaczyć obecność trzech głównych punktów, którymi kierują się wierzący, gdy decydują się na wyprawę o podłożu religijnym. Takie podróże najczęściej odbywają się w odpowiednim sezonie. Chodzi tutaj o sezon, który uwzględniany jest wydarzeniami religijnymi. Mylnie wiele osób interpretuje sezonowość turystyki religijnej jakoby związana ona była z porami roku. W tym przypadku chodzi jednak o wydarzenia religijne, które mają wpływ na odbywanie podróży o podłożu religijnym. Ponadto kolejną cechą oraz ważnym aspektem wpływającym na zdecydowanie się na tego rodzaju wyprawy jest motywacja wierzących oraz głębokość wiary. W tym przypadku jednak możemy napotkać ludzi, którzy nie do końca są pewni swojego wyjazdu o podłożu religijnym. To pokazuje, że nie posiadają oni odpowiedniej motywacji. Należy pamiętać, że podróże bez przekonania mogą skończyć się fiaskiem oraz negatywnymi odczuciami. Ostatnią cechą turystki religijnej jest program pielgrzymek lub wyjazdów. Dokładnie opracowany przyniesie wymierne korzyści dla turystów. Pojazdy, które towarzyszą nam w czasie podróży. Podróżować można na wiele sposobów i przy użyciu różnych środków transportu. Oczywiście najszybsze dotarcie do celu zapewni nam samolot. Dlatego tak wiele ludzi korzysta z niego, kiedy postanawia spędzić wakacje w innym państwie. Nie znaczy to, że podróżowanie rowerem czy motorem może być mniej przyjemne. Bowiem zarówno turystyka rowerowa, jak i motocyklowa ma swoje zalety. Miłośnicy dwóch kółek wiedzą to najlepiej. Mogą oni podróżować oczywiście w okresie letnim, kiedy pogada ku temu sprzyja i im to umożliwia. I wówczas naprawdę udają się w dalekie podróże. Rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnych szlaków. Biegną one prawie przez wszystkie kraje europejskie. Oczywiście wyprawa taka nie należy do łatwych. Bowiem jest męcząca, ale na pewno ciekawa. Zwiedzenie Europy na rowerze jest dużym osiągnięciem. Podobnie sprawa wygląda z motorami. Motocykliści mogą dotrzeć w każde miejsce i przejechać setki kilometrów na swoim sprzęcie. Bardzo często wyruszają w dłuższą podróż ze swoimi przyjaciółmi. Innymi miłośnikami dwóch kółek i mocnych wrażeń. Obecnie ludzie coraz częściej decydują się na wycieczki. Wyprawa pozwala również odpocząć od problemów i jednocześnie zobaczyć ciekawe miejsca. Dużym wyzwaniem są wędrówki piesze. Dlatego tak mało ludzi decyduje się na taką formę spędzania wolnego czasu.

Turystyka festiwalowa

Turystyka festiwalowa

Turystyka festiwalowa jest kolejnym rodzajem podróżowania, który wchodzi bezpośrednio w skład turystyki poznawczej. Jak sam nazwa wskazuje, turystyka tego rodzaju polega na podróżach, których motywem przewodnim są festiwale oraz różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. W tym przypadku chodzi oczywiście o wyjazdy na różnego rodzaju odpowiednio wcześniej przygotowywane festiwale filmowe, festiwale oraz imprezy muzyczne, spotkania kulturowe, parady oraz inne tego rodzaju imprezy okolicznościowe. Jak można się domyśleć, fani przyjeżdżają z najdalszych zakątków świata by brać udział w takich imprezach, które zazwyczaj organizowane są co roku. To skłania ludzi do odwiedzania takich imprez, które nie organizowane są zbyt często. W taki sposób organizatorzy podnoszą popularność. Jednak imprezy tego typu muszą być odpowiednio wcześniej przygotowane oraz odpowiednio promowane, by docierały do najdalej położonych oraz zamieszkałych fanów na świecie. Dzięki temu może rozwijać się turystyka festiwalowa. Firmowa integracja. Ogromne firmy prosperujące na arenie międzynarodowej zapewniają swoim pracownikom różne wyjazdy. Są one organizowane latem i zimą. Przedsiębiorstwo wykupuje wycieczkę, by zachęcić innych do współpracy. Wyjazdy są zazwyczaj planowane z członkami rodziny. Szefowie w ramach za należycie pełnione obowiązki sponsorują wypad. Wydatek dla firmy jest nieodczuwalny, gdyż całą kwota jest wrzucona w koszty. Przez kilka dni cała firma spędza razem czas. Zimą są to wyjazdy organizowane w góry, połączone z profesjonalnym szkoleniem. Pracownicy mają do dyspozycji korzystanie ze sportów zimowych takich jak : narty, snowboard , sanki. Dzięki takiej integracji mogą dogłębnie poznać pracowników firmy. Dowiadują się o szkoleniach, nowych inwestycjach oraz wydatkach firmy. Przedsiębiorstwo zamiast dawać premie, funduje wyjazd. Podczas takiej rozrywki łączymy przyjemne i pożyteczne. Cała rodzina jest zadowolona, ponieważ wszyscy są razem. Na rynku istnieje wiele firm prowadzących takie wyjazdy. Oferują szereg urozmaiceń. Można pojechać tam, gdzie się chce. Rano odbywają się zajęcia rozbudzająca, a później cały dzień zorganizowany przez animatorów. Wieczorem wypad do pobliskiej dyskoteki, aby się rozerwać. Ludzie w każdym wieku mogą skorzystać z podróży. Z pewnością dla każdego znajdzie się jakaś zabawa.

Kraków

Kraków

Drugie po Warszawie największe miasto leżące nad Wisłą kiedyś było stolicą Polski do roku 1596 i dziedziną ówczesnych polskich królów. Zastąpił on na tym miejscu Gniezno. Krajobrazy miedzy innymi w Dolinkach Krakowskich zapierają dech w piersiach, podobnie jak te w Zalewie Zakrzówek. Podobnie jak Warszawa ma swoja syrenkę tak i Kraków na swój Wawel, gdzie według legendy żył smok wawelskich. Kościół Mariacki to jeden z najpiękniejszych bazylik w całej Polsce. Rynek główny z Krakowie to miejsce świetne znanych wszystkich Sukiennic. Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza czy Kościół Świętego Wojciecha to kolejne atrakcje centralnego miejsca miasta. Teatr imienia Juliusza Słowackiego to przykład pięknej architektury krakowskiej sprzed stek lat. Leży tam także Uniwersytet Jagielloński, a Collegium Maius to jego najstarsza część, gdzie swoją wiedzę zdobywał miedzy innymi Mikołaj Kopernik. Druga była stolica Polski obfituje w sakralne miejsca ciekawe dla turystów, kolejnym z nich jest Bazylika Świętej Trójcy.

Wakacyjne obserwowanie ptaków

Wakacyjne obserwowanie ptaków

Jedną z bardziej interesujących form turystyki jest tak zwany birdwatching. Na czym dokładnie on polega? Można to pojęcie zdefiniować jako obserwowanie ptaków w środowisku, jakie jest dla nich naturalne. Wiąże się to oczywiście z licznymi wyjazdami do ich naturalnych siedlisk. Wbrew pozorom, taka forma turystyki jest interesująca nie tylko dla ornitologów. Coraz więcej amatorów decyduje się na tego typu wypoczynek, aby przy okazji spędzić czas na świeżym powietrzu, z dala od cywilizacji i hałaśliwego miasta. Warto wspomnieć, że birdwatching często wiąże się z wykonywaniem zdjęć poszczególnych gatunków ptaków. To z kolei wiąże się również z korzyściami finansowymi, jeśli tylko uda nam się uchwycić gatunek, który rzadko występuje w naszym kraju. Należy także dodać, że omawiana forma turystyki jest bardzo relaksująca. Dzięki niej można znakomicie odprężyć się na świeżym powietrzu i rozkoszować się otaczającą nas przyrodą. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować się do takiej wyprawy. Podstawą jest między innymi właściwy strój utrzymany w maskujących kolorach oraz sprzęt pozwalający na swobodną obserwację ptaków. Ta forma turystyki przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie przede wszystkim kontakt z naturą, a nie liczą się dla niego wygody w luksusowych hotelach.

Turysta kwalifikowany

Turysta kwalifikowany

Bardzo często możemy spotkać się z terminem, który określa osobę jako turystę kwalifikowanego. Oczywiście, jak możemy się domyśleć, nazwa ta pochodzi od terminu turystyki kwalifikowanej. Osoba tego rodzaju jest trwale zainteresowana tą dziedziną życia. Mowa w tym przypadku o turystyce. Co więcej, ludzie, którzy posiadają tytuł turystów kwalifikowanych wiążą swoją przyszłość oraz życie z turystyką oraz podróżami. Turystyka kwalifikowana opiera się głównie na terenach oraz krajobrazach górskich. Nie dziwi więc fakt, jak największa ilość turystów kwalifikowanych spotkamy w górach. Również w Polskich Tatrach możemy spotkać się z osobami posiadającymi tytuł tego rodzaju. Ponadto osoby posiadające określony tytuł mogą pełnić różnego rodzaju funkcje związane z turystyką. W tym przypadku mowa o przewodnikach, których możemy znaleźć na różnego rodzaju terenach górskich i nie tylko. Osoby tego rodzaju spełniają się zawodowo, robiąc to, co kochają. O to w tym wszystkim chodzi i na tym to głównie polega. Własny pomysł na ciekawe wakacje. Zazwyczaj gdy wzrasta poziom życia w poszczególnych krajach, ich mieszkańcy zaczynają interesować się zaspokajaniem potrzeb wyższego rzędu. Spełniają więc swoje marzenia, kupują różne kosztowne rzeczy, jak również chętniej podróżują w wolnym czasie. Jeszcze nigdy organizowanie wyjazdu w czasie letniego urlopu nie było tak łatwe. Z powodzeniem w bardziej popularnych kurortach zagranicznych można porozumieć się po angielsku, sporo zaoszczędzić można na same podróży dzięki pojawieniu się tanich linii lotniczych. Otwarte są też granice. Wyjazd ludzie mogą organizować na własną rękę. Dzięki temu można samodzielnie zaplanować, jakie miejsca zamierza się zwiedzić i jakie atrakcje się przy tym obejrzy. Takie samodzielne planowanie to również świetna okazja, żeby poznać mniej uczęszczane szlaki. Jednak ci zapracowani turyści mogą powierzyć zorganizowanie letniego urlopu jednemu z biur podróży. Jest już ich tak dużo, że wszystkie prześcigają się w zachęcaniu klientów do skorzystania ze swojej oferty. W promocji i reklamie bardzo ważne są katalogi. Wydaje się je co kilka miesięcy, a w każdym takim wydawnictwie zaprezentowane są zazwyczaj wszystkie proponowane wycieczki i wczasy. Turysta znajdzie wiec w katalogu nie tylko zdjęcia atrakcji turystycznych i ogólne charakterystyki poszczególnych krajów, ale tez ramowy plan wycieczkę, ich orientacyjna cenę, a także proponowane terminy wyjazdów.

Holandia

Holandia

Holandia to leżący w zachodniej części Europy. Na dostęp do Morza Północnego, a krajami z którymi graniczy są Belgia oraz Niemcy. Wizytówka tego kraju jest wszechobecna ekologia, a dobitnym tego przykład są liczne wiatraki. Holendrzy dość abstrakcyjnie podchodzą do sprawy narkomanii, czego skutkiem było pozwolenie na posiadanie niewielkiej ilości tych produktów. Mieszkańcy słyną z kultury osobistej i są bardzo mili dla przybyszów z zagranicy, dzięki czemu na pewno spodoba się nam panujący tam klimat. Niestety nie znajdziemy tak szczytów górskich, gdyż najwyższe wzniesienie to Vaalserberg, które ma zaledwie 321 m n.p.m. Królestwo mostów to dobre określenie dla stolicy tego kraju, a więc Amsterdamu, gdzie można ich zliczyć aż 1281. Innym miejscem, który naprawdę warto zwiedzić jest Rotterdam. Piękne i malowniczo położone na południowym zachodzie kraju miasto kusi nas wieloma zabytkami architektonicznymi. Oprócz tego na terenie całego państwa znajduje się ponad 15 tysięcy kilometrów dróg rowerowych, co czyni go rajem także dla rowerzystów. Agroturystyka sposobem na życie polskiej wsi. Coraz więcej mieszkańców wsi decyduje się na wynajmowanie pokoi w sezonie wakacyjnym. Jednak jest wiele wsi, które leżą w mało ciekawych okolicach, a to powoduje, że zainteresowanie wczasami na takich terenach jest znikome. Dlatego mieszkańcy decydują się często na uatrakcyjnienie swojej miejscowości. Wówczas decydują się na wykopywanie stawów rybnych, które mogłyby przyciągać wędkarzy. Często zakładają stowarzyszenia, które organizują imprezy na świeżym powietrzu. Wszystko z myślą o potencjalnych turystach. Zdarza się również, że miejscowość reklamuje się za pomocą atrakcji turystycznych, które można odwiedzać w okolicy. Oczywiście, niektórym turystom wystarczą lasy i pola. W tak naturalnych miejscach odpoczywa im się najlepiej. Na spacerach po lesie pozbywają się stresu i wówczas zapominają o miastowym zgiełku. To idealne miejsca dla osób, które na co dzień żyją w bardzo szybkim tempie. Im nie są potrzebne dodatkowe wrażenia. Las działa na nich niezwykle kojąco. Oczywiście dodatkowym atutem jest jakikolwiek staw czy zalew w pobliżu. Agroturystyka oferuje wakacje pod gruszą, których najważniejszą atrakcją jest pomoc gospodarzom w codziennym życiu. Jeśli jest to typowe gospodarstwo rolne to jest ono atrakcją samą w sobie, szczególnie dla dzieci. Po pobycie wśród zwierząt dzieci są wyposażone w niezwykłe wspomnienia, które są z nimi przez długie lata.